Green (in)security in international relations theory: A critical realist perspective
Uluslararası ilişkiler teorisinde yeşil güven(siz)lik: Eleştirel gerçekçi bir perspektif
- Tez No: 481498
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu tez eleştirel gerçekçi (EG) bir perspektiften Uluslararası İlişkiler (Uİ) teorisindeki çevre-güvenlik bağlantılarını tartışmaktadır. Bu çalışma Uİ'nin en önemli kavramı güvenliği ele almakta ve Uİ teorisinin yeşil güvensizlikleri anlamada yeterli olup olmadığını sorgulamaktadır. Bu tez çevre –güvenlik bağlantılarını sosyal doğa acisindan tanimlanmasi gerektigine isaret etmekte; kültürel/düşünsel ya da biyolojiksel/maddi boyutlarına indirgemeksizin bu güvensizlikleri ortaya çıkaran diyalektik ilişkiye vurgu yapmaktadır. Çevre sorunlarının toplumsal ya da çevresel/fiziki yönlerini dışlayan Uİ'deki yaklaşımları birleştiren bir diğer ortak nokta, çevresel sorunlar ve güvenlik arasındaki ilişkinin tanımlanmasında fail-merkezciliğin yeniden üretilmesidir. Çevre-güvenlik bağlantılarının toplumsal yapılar insan olmayan doğa tarafından nasıl şekillenirin altını çizerek çoklu kompleks eşitsizlik ve adaletsizlikleri içerecek bir şekilde düşünülmesi gerektiğini önermektedir. Bu bakış açısından bu tezde çevresel ya da ekolojik yerine“yeşil”kavramı kullanılacaktır. Bu anlamda yeşil güven(siz)lik kavramı sosyal-doğa kavramlaştırması ile eş anlamlı kullanılmaktadır. Bu şekilde bu tez çalışması EG temelinde indirgemeci olmayan bir yeşil (sosyal-doğa) güvenlik perspektifini savunarak positivist, post-pozitivist yaklaşımları eleştirecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the linkage between environment and security in International Relations (IR) Theory from a critical realist (CR) perspective. It questions the dominant concept of security in IR and asks whether IR theory is adequate to understand green (in)securities. This dissertation indicates the necessity of problematizing the linkage between environment and security in terms of the socio-natural complexities and emphasizes the dialectic relations of emerging features of these insecurities without being reduced them to their biological/material or cultural/ideational dimensions. What constitutes one another common point of the approaches in IR, excluding the natural or social aspect of environmental problems is that the (re)production of agent-centrism in describing the relationship between environmental issues and security. It is argued that the linkage between environment and security should be considered as comprising of multiple, complex inequalities or injustices underlining that the question of how social structures are shaped by the non-human nature. From this point of view, the concept of 'green', rather than of the environmental or ecological, is deployed in the thesis. In this sense, the concept of green (in)security is harnessed as a synonym of the concept of socio-natural (in)security in this dissertation. In doing so, the thesis seeks to criticize positivist, post-positivist approaches, arguing for non-reductionist a green (socio-natural) approach, based on CR.