Art(s) of becoming: Performative encounters in contemporary political art
Oluş sanat(lar)ı: Çağdaş politik sanatta performatif karşılaşmalar
- Tez No: 481570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez Deleuze ve Guattari'nin oluş kavramını çağdaş politik sanattaki performatif karşılaşmalar üzerinden inceler ve bunları“oluş sanat(lar)ı”biçiminde yeniden kavramsallaştırır. Oluş sanat(lar)ı temsili olmayan –minör– bir oluş ve yaratım tarzının kendini gerçekleştirmesi ve uçuşan çoklukların politik eylemleridir. Çalışmanın kuramsal amacı, bir yandan, Platonik İdealizmin Deleuze'ün Nietzsche ve Leibniz okumalarıyla nasıl tersyüz edildiğinin ve diğer yandan, Kartezyen zihin-beden ikiciliğinin Spinoza'nın duygulanım teorisinin izlenilmesiyle nasıl aşıldığının açıklanmasıdır. Bu bakımdan, tezin hem kuramsal hem de pratik boyutları vardır. Oluş sanat(lar)ı bir minörleşme süreci içinde kendi kaçış çizgilerini inşa eden organsız bedenler olarak düşünülebilecekleri için; beden, duygulanım, oluş ve yeğinlik kavramları tezde merkezi önem taşımaktadır. Aynı nedenle bu çalışma felsefi, politik ve estetik alanların kesişmesini Deleuze'ün daha geniş anlamdaki içkinlik ontolojisinin bir ayağını oluşturan duyumsama kuramı içinde ortaya koyma çabasıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses Deleuze & Guattari's notion of becoming through certain performative encounters in contemporary political art, and re-conceptualizes them as“art(s) of becoming”. Art(s) of becoming are actualizations of a non-representational –minoritarian– mode of becoming and creation as well as the political actions of fleeing quanta. The theoretical aim of the study is, on the one hand, to explain how Platonic Idealism is overturned by Deleuze's reading of Nietzsche and Leibniz, and on the other hand, how Cartesian dualism of mind and body is surpassed by following a Spinozistic theory of affects. In this respect, the dissertation has both theoretical and practical dimensions. Since art(s) of becoming are bodies without organs which constitute their own lines of flight through a process of minoration, the concepts of body, affect, becoming, and intensity are central to this study. For the same reason, this is an attempt to show the intersections of philosophical, political and aesthetic domains in Deleuze's theory of sensation which is part of his general practice of philosophy, that is, a quest for establishing an ontology of immanence as opposed to identitarian metaphysics.