Türkiye'de vergi denetiminin kayıt dışı ekonomi üzerindeki etkisi
The effects of tax audit on underground economy in Turkey
  1. Tez No: 481718
  2. Yazar: ÖZLEM MESUDE BÜYÜKKOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ERDEM RENA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye bütçesindeki en önemli gelir kalemlerinden biri vergilerdir. Türkiye'de vergi sisteminde ve uygulamada yaşanan farklı sorunlar sebebiyle ticari faaliyetlerin kayıt altına alınmadığı bir ekonomi oluşmaktadır. Bu kayıt dışı ekonomi devlet bütçesi ve sosyal refaha büyük zarar vermektedir. Vergi denetimi vergi kaybının önlenmesi için yapılan denetimlerdir. Vergi denetiminin kayıt dışı ekonomiyi önlemeye etkisinin araştırılması ve bu konuda gereken önlemlerin alınması önem arz etmektedir. Bu araştırma Türkiye'de Vergi Denetiminin Kayıt Dışı Ekonomi Üzerindeki Etkisini araştırmak için yapılmıştır. Bu amaçla İstanbul ili Kağıthane ilçesinde bağımsız çalışan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavir (YMM)'lere anket uygulanarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda araştırmaya katılanların genel olarak vergi denetiminin kayıt dışı ekonomi üzerindeki etkisine yönelik görüşlere olumlu yönde katıldıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important income items in Turkish budget is tax. Due to the several problems that have been experienced both in the practice and the tax system in Turkey, an underground economy is being created. Underground economy causes big damage to the government budget and social welfare. Tax audit is the controllings to prevent the tax loss. It is essential to investigate the effect of tax auditing to prevent underground economy and to take needed measures in this regard. This research has been conducted to investigate the effect of tax audit over underground economy in Turkey. For this purpose, a questionnaire has been implemented to Freelance Financial Consultants and Sworn-in Certified Public Accounts in Istanbul, Kağıthane province. As a result of the survey, it has been determined that those who participated to the research, generally agreed on the opinions regarding effect of tax audit over underground economy.