1672-1673 yılları arasında Konya'da sosyal hayat (16 Numaralı Konya Şer'iyye Siciline göre)
The social life in Konya between 1672-1673 (according to the 16th Sheriye Record)
  1. Tez No: 481813
  2. Yazar: BAHAR KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Arşiv belgeleri arasında ihtiva ettiği konuların çeşitliliği açısından önemli bir kaynak olan Şer'iyye sicilleri Osmanlı tarihi alanında araştırma yapacaklar için tercih edilebilir bir rehber değerindedir. Çalışmamız; 16 Numaralı Konya Şer'iyye sicilindeki Konya'nın toplumsal yapısına sosyal hayatına dair verilere ulaşabilmemize imkân tanıyan davalar seçilip, transkripsiyonun ardından yapılan değerlendirmelerle ortaya çıkmıştır. Aile yapısına dair bilgilere ulaşmamıza imkân tanıyacak yoğunlukta bulunan boşanma davalarının beraberinde, toplum yapısına ulaşabileceğimiz; darp, katl, hırsızlık ve gayri ahlaki olayların dava kayıtları da mevcuttur. Bu davalar takip edilerek; Osmanlı devletinin şer'i örf'i hukuku nasıl uyguladığı, toplumun nasıl idare edildiği bilgilerine ulaşılabilir bunun yanında genel olarak Osmanlı toplum yapısına dair sonuçlar elde edilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sheriye records which is an important source due to diversity of subjects it contains amongst the archive documents are worthy sources for anyone who is engaged in the research field of Ottoman History. Our study emerged with the evaluations after transcripting the cases from no 16 Konya Sheriye records that enabling us to reach to information about social life and structure of Konya. Along the suits for divorce which are numerous enough for enabling us to re4ach datas about the family structure, there are also records of assault, homicide, theft and discreditable act cases. By studying these cases conclusions about the ottoman pratictise of seri and orfi law and administration of society can be achieved. Even more general deductions about Ottoman society can be obtained.