Osman Çeviksoy'un hikâyelerinde tema ve yapı
Structure and theme in stories by Osman Çeviksoy
  1. Tez No: 481816
  2. Yazar: ONUR GÖRKEM BEKCİBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAY DOĞAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Osman Çeviksoy'un Hikâyelerinde Tema ve Yapı“ adlı bu çalışmada Osman Çeviksoy'un hikâyeleri ”tema“ ve ”yapı“ ana başlıkları altında incelenip yorumlanmıştır. 1980 sonrasında eserleri yayımlanmaya başlanan ve yayımlanmış on iki hikâye kitabı bulunan Osman Çeviksoy, hikâyelerinin yanı sıra roman, radyo oyunu, gezi yazısı kaleme almış üretken bir yazardır. 1980 sonrasında eser vermeye başlayan yazarlar hakkında lisansüstü çalışmalar çok fazla yapılmamıştır. Osman Çeviksoy hakkında da yapılmış çok fazla akademik, lisansüstü çalışma yoktur. Bu çalışma ile on iki hikâye kitabı ile Türk hikâyesine emek veren bir yazarın eserleri kapsamlı olarak incelenip yorumlanmıştır. Yazarın hikâyeleri ”tema“ ve ”yapı“ olmak üzere iki ana başlık altında incelendi. İlk bölümde hikâyelerdeki temalar, ”Göç“, ”Yozlaşma“, ”Yoksulluk“, ”Yalnızlık Hissi“, ”Sevgi“, ”Memleket Özlemi“, ”Aile Özlemi“, ”Evlat Sevgisi“, ”Anne-Baba Sevgisi“, ”Rüşvet-Yolsuzluk“, ”Ahlak“, ”Köy Yaşamı“, ”Öğretmenlik“ başlıkları altında ele alındı. ”Yapı“ başlıklı ikinci bölümde ”Anlatım“, ”Bakış Açısı/Anlatıcı“, ”Zaman“, ”Mekân“, ”Dil ve Üslûp“ alt başlıklarıyla yazarın nasıl bir anlatımı olduğu gösterilmeye çalışıldı. Sonuç bölümünde ise ”Osman Çeviksoy'un Hikâyelerinde Tema ve Yapı" adlı bu çalışmada ortaya konan tespitler özetlendi.
Özet (Çeviri)
In this work titled“Structure and Theme in Stories by Osman Çeviksoy”, stories written by Osman Çeviksoy has been analysed and interpreted under the main titles of“theme”and“structure. Osman Çeviksoy, whose works have been published since 1980 and is the author of twelve story books and is a prolific writer. Along with his stories, he also wrote in the novel, radio play and travel writing genres. Littlie post-graduate research has been done about authors who started writing after 1980. Similarly, there are not many academic or post-graduate studies on Osman Çeviksoy either. In this study, along with his twelve story books, works of an author who contributed to Turkish story tradition has been extensively analysed and interpreted. Stories by the author were examined under two main titles. In the first part, themes of the stories were discussed under titles of ”Migration“, ”Degeneration“, ”Poverty“, ”the Feeling of Loneliness“, ”Love“, ”Homesickness“, ”Family Nostalgia“, ”Love for Offspring“, ”Love for Parents“, ”Bribery and Corruption“, ”Country Life“, and ”Being a Teacher“. The second part titled ”Structure“, attempts to demonstrate the narrative aspect of the author under the subheadings of ”Narration“, ”Perspective/Narrator“, ”Time“, ”Space“ and ”Language and Tone“. The conclusion summarizes the findings of this research titled ”Theme and Structure in Stories by Osman Çeviksoy".