Siyaset-tarih ilişkisi bağlamında Atatürk Dönemi tarih kongreleri (1932-1937)
Ataturk Period history congress in the context politics-history relation (1932-1937)
  1. Tez No: 481836
  2. Yazar: YUNUS EMRE ÖZKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çoğu zaman siyasal iktidarların gölgesinde gelişme gösteren Tarih bilimi, iktidarlar tarafından sıklıkla bir meşrulaştırma aracına dönüştürülmüştür. İktidarlar el değiştirdiğinde bile, gücü eline geçiren yeni gruplar derhal tarih yazıcılığına yeni bir istikamet vermeyi tercih etmişlerdir. Otoriterleşen iktidarların yönetiminde basın da aynı işlevi görmüştür. Erken Cumhuriyet Dönemi'nde Türkiye'de ki Tek Parti iktidarı da 1930'larda Tarih Bilimi ve Basın'ı benzer amaçlarla araçsallaştırmıştır. Dönemin iktidarı bir takım siyasal kaygılara sahip olmuş ve bu kaygılar Tarih biliminin yardımlarıyla giderilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla ilki 1932'de ikincisi ise 1937'de iki Tarih Kongresi düzenlenmiştir. Bu Kongrelerde sunulan bildiriler yeni bilimsel açılımları ve ilerlemeyi sağlamakla birlikte yüklendiği siyasi mesajlar açısından da ayrı bir öneme sahip olmuştur. Bu çalışmada, Birinci ve İkinci Türk Tarih Kongresi'nin yüklendiği işlev, burada sunulan bildiriler ve sonuçlar Tarih-Siyaset ilişkisi bağlamında basın da dahil edilerek anlamaya çalışılmış ve söz konusu kongrelerde sunulan bildirilere bakıldığında Türk Tarih Tezi'nin sadece Batı'daki Türk imajının düzeltilmesine yönelik oluşturulmadığı, buna ek olarak iç siyasi kaygıların da önemli ölçüde etken olduğu görülmüştür. Aynı zamanda dönemin basınının da yeni tarih çalışmaları kapsamında iktidara ciddi bir destek sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
History of science, which often develops in the shadow of political powers, has often been turned into a tool of legitimacy by the authorities. Even when the rulings changed hands, the new groups that had taken the power away immediately preferred to give a new direction to the history writer. In the administration of authoritarian powers, the press has done the same. In the early Republican period, the One Party power in Turkey also instrumentalized History Science and the Press in the 1930s for similar purposes. The ruling power has had some political concerns and these concerns have been tried to be solved with the help of History science. For this purpose, in 1932 the second and in 1937 two History Congresses were held. The declarations presented at these conventions also have a separate prescription in terms of new scientific expansions and the political messages they have to make along with making progress. In this study, the function put in by the First and Second Turkish History Congress, the reports and conclusions presented here were tried to be understood by including the press in the context of History-Political Relation, and when the reports presented at the congresses concerned were examined, it is aimed that the Turkish History Thesis domestic political concerns have also been seen as important factors. Rather, it was determined that the press of the period provided an important support to the ruling within the scope of the new history studies.