Polybios'un karma anayasa kuramı üzerine tarihsel bir inceleme
A historical analysis of polybios' constitutional theory
- Tez No: 481835
- Danışmanlar: PROF. DR. EFRUMİYE ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmanın temel amacı Yunanlı tarihçi ve siyasal düşünür Polybios'un“Karma Anayasa Kuramı”nı tarihsel bir perspektifle incelemektir. Kuramını oluştururken Polybios'un Akhaia Birliği'nin bir memuru olarak kendi tecrübelerinden ne ölçüde faydalandığı, Platon ve Aristoteles gibi öncüllerinin siyasal düşüncelerinden ne kadar etkilendiği, Roma'daki tutsak olarak geçirdiği yıllardaki gözlemleri ve Roma'daki aristokrat çevresinin düşünceleri üzerindeki etkilerinin neler olduğunu açıklamaktır. Araştırmanın temel kaynağı ise bizzat Polybios'un Historiae adlı 40 kitaplık eseridir. Özellikle de siyasal düşüncelerini ve kuramını açıkladığı, eserin VI. kitabı temel kaynak metnini oluşturur. Polybios'un kuramının düşünsel temellerini tespit açısından Platon'un Politeia (=Devlet, VIII), Politikos (Devlet Adamı) ve Nomoi (= Yasalar, III) adlı eserleri ikinci sırada yer alır. Aynı şekilde Polybios'u etkileyen ikinci düşünür olan Aristo¬te¬les'in Politika (= Politika) adlı eserinin III. kitabı da önemlidir. Gerek Polybios'un Karma Anayasa Kuramının Roma siyasal düşüncesi üzerindeki etkisini ortaya koyması, gerekse Polybios'un VI. kitabındaki kayıp bölümlerin eksikliklerinin giderilmesi bakımından Cicero'nun De Re Publica (=Devlet Üzerine) ve De Legibus (=Yasalar Üzerine)adlı eserleri de temel kaynaklar arasında yer alır. Historiae adlı eserinin VI. kitabını tamamen siyaset kuramına ayıran Polybios anayasaları basit ve karma anayasalar olmak üzere iki grupta toplar. Krallık, aristokrasi, demokrasi ve bunların bozulmuş biçimleri olan tiranlık, oligarşi ve oklokrasi basit anayasalardır. Monarşik, aristokratik ve demokratik unsurların dengeli bir biçimde bir araya getirildiği komplike anayasalar ise karma anayasadır. Yunan kent devletlerinin çoğunda basit anayasalar uygulanmaktadır. Sparta, Girit, Kartaca anayasaları ise karma anayasalardır. Ancak karma anayasanın en güzel örneği, MÖ 220-167 yılları arasında olgunluk dönemini yaşayan Roma anayasasıdır. Aslında Polybios anayasalar ve rejimlerin dönüşümüne ilişkin genel bir teori ortaya koymaya çalışmıştır. Bunu yaparken kendisinden önce Yunan kent devletlerinden hareketle ortaya konulmuş teorik düşünceleri özümsemiş; kuramını emperyal bir devlete dönüşen Roma üzerinde test etmiştir. Biyolojik bir modelden yola çıkan Polybios, ampirik bir tutum sergilemiştir. Olgusal verilerini Roma tarihinden toplayan Polybios, tam bir siyaset bilimci gibi çalışmış; genel geçer siyaset yasalarına ulaşmayı hedeflemiştir. Bu bakımdan Polybios'un hem bir tarihçi hem de siyasal düşünür olarak Antikçağ yazarları arasında özel bir yeri vardır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the research is to examine the historical theory of the“mixed constitutional theory”of the Greek historian and political thinker Polybios. What constitutes the theory is how Polybios benefited from his own experience of the Akhaia League as a civil servant, how influenced by his political thoughts such as Plato and Aristotle, his observations in the years of his imprisonment in Rome, and what the effects of the aristocratic periphery of Rome had on his thoughts. The main source of the research is the work of Polybios' 40 historians called the Historiae. In particular, his work explains political thought and theory, VI. the book creates the basic source text. Plato's Politeia (= State, VIII), Politikos (State Man) and Nomoi (= Laws, III) are in the second place in terms of determining the intellectual foundations of the theory of Polybios. The third book of Aristotle's Politics (= Politics), which is also the second thinker influencing Polybios, is also important. Whether Polybios' effect on the political political thought of the Mixed Constitutional Theory, Polybios VI. Cicero's De Re Publica (on the State) and De Legibus (on the Laws) are among the main sources for the elimination of the missing parts of the book. Historiae VI. The Polybios constitutions, which divide the book completely into political theory, are gathered in two groups as simple and mixed constitutions. The kingdom, aristocracy, democracy and their distorted forms of tyranny, oligarchy, and okraocracy are simple constitutions. The complicated constitution, in which monarchical, aristocratic and democratic elements are balanced together, is a mixed constitution. In the majority of Greek city states, simple constitutions are applied. Sparta, Crete, and Kartaca constitutions are mixed constitutions. However, the most beautiful example of a mixed constitution is the Roman constitution, which lived between maturity periods of 220-167 BC. In fact, Polybios tried to establish a general theory of the transformation of constitutions and regimes. In doing so, he did not absorb the theoretical ideas that were first raised by the Greek city states; tested his theory on Rome, which turned into an imperial state. Polybios, who made his way from a biological model, showed an empirical attitude. Polybios, who collected factual data from Roman history, worked like a full-fledged political scientist; aimed at reaching general political laws. In this regard, Polybios has a special place among Antiquity writers as a historian and a political thinker.