Suudi Arabistan ve Türkiye ticari ilişkileri (2000 – 2015)
Saudi Arabia and Turkey commercial relations (2000 – 2015)
  1. Tez No: 481950
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM MURAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Ekonomi Politiği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
2000'li yılların başında Türkiye'de AK Parti hükümetinin göreve gelmesi Türkiye'nin Orta Doğu ülkeleri ile olan ilişkilerini iyileştirmiştir. Türkiye ve Suudi Arabistan ticari ilişkilerinin 2000-2015 yılları arasındaki dönemde incelenmesi çalışmanın amacını meydana getirmektedir. Bu amacın gerçekleşmesi için literatür taraması yöntemi aracılığıyla incelemelerde bulunulmuştur. Ulaşılan sonuçlara göre Türkiye ve Suudi Arabistan ticari ilişkileri gün geçtikçe daha iyiye gitmektedir ve incelenen 15 yıllık sürede iki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 5 kat artmıştır. Yakın gelecekte söz konusu ülkelerin ticari işbirliklerini güçlendireceklerine yönelik öngörüler de çalışmanın sonuçlarından biridir. Literatür taraması yöntemine sadık kalınması ve ulaşılan verilerin doğru olduğunun kabul edilmesi, çalışmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the AK Party government took the office at the beginning of the 2000s has improved Turkey's relations with the Middle East countries. The study of commercial relations between Turkey and Saudi Arabia during the period between the years 2000-2015 is the reason for this study. In order to achieve this purpose, the literature review method has been used. According to the results, commercial relations between Turkey and Saudi Arabia is improving day by day and the trade volume between the two countries has been increased 5 times in the 15 years examined. The predictions of that these countries will increase commercial co-operation in the near future is also one of the results of the study. Adhering to the method of literature review and accepting that the obtained data are correct constitutes the limitations of the study.