​Re-thinking​ ​group​ ​d​ ​through​ ​the​ ​avant-garde and​ ​modernist​ ​art​ ​movements within​ ​the​ ​nation-building​ ​context​ ​of​ ​Turkey​ ​(1933-1951)
D ​grubu'nu​ ​avangard​ ​kavramı​ ​ve​ ​modernist sanat​ ​akımları​ ​üzerinden​ ​Türkiye'nin​ ​ulus​ ​inşası bağlamında​ ​yeniden​ ​düşünmek​ ​(1933-1951​)
  1. Tez No: 481951
  2. Yazar: İPEK YEŞİLDAĞ SAĞLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL RENDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Söz konusu çalışma, D Grubu'nun 1933 yılındaki kuruluşundan 1951'deki dağılışına kadar, grubun erken Cumhuriyet döneminin devrimci ortamındaki özgün konumunu avangard kavramı ve Türkiye'de etkili olmuş erken yirminci yüzyıl modernist akımları üzerinden inceler. Cumhuriyetin ilk yılları, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) tek parti rejimi ile öne çıkarken, rejimin kültür politikasının ve sanata olan desteğinin Türkiye'nin ulus inşası projesi bağlamında D Grubu'nun modernist söylemi üzerinde etkili olduğu özel bir dönemi işaret eder. Bu tez öncelikle avangardın on dokuzuncu yüzyıldaki yolculuğunu anarşist, devrimci ve aynı zamanda değişen doğasını çalışmada analiz edilen avangard akımlarına zemin oluşturmak amacıyla incelemektedir. Ardından, yeni sanat, ulusal sanat ve devlet destekli sergiler ve etkinlikler ile ilgili konuları sorgulamak için Cumhuriyet döneminin 'devrimci bilincini' ve D Grubu'nun içine doğduğu sanatsal çevreyi araştırmaktadır. Son bölümde ise D Grubu'nun özgün düşünsel duruşunu ve sanatsal üretimini ortaya koymak amacıyla grubun sanatını Cumhuriyet döneminde etkili olmuş modernist sanat akımları ve özellikle Kübizm üzerinden analiz etmektedir. Bu sebeple tezde, bir zamanlar karşıt bir duruş sergileyen ve avangard olarak adlandırılan D Grubu'nun 1930'lu yılların başından 1940'ların sonuna doğru geçirdiği aşamaların grubun Güzel Sanatlar Akademisi ile değişen ilişkisi ve etkisi artan milliyetçi gündemde CHP'nin kültür ve sanat politikaları ile artan bağlantısı sonucu nasıl şekillendiği araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This present study examines the unique position of Group D, from its founding in 1933 until its dissolution in 1951, within the revolutionary environment of the early Republican period in connection to the avant-garde and the twentieth century modernist art movements that were influential in Turkish context. The early years of the Turkish Republic, distinguished by the single-party regime of the Republican People's Party (RPP), revealed a particular milieu where the cultural politics of the regime and its support for the arts had far reaching consequences on the modernist premise of Group D within the nation-building project of Turkey. This thesis firstly investigates the voyage of the avant-garde to understand its anarchist and revolutionary, yet alternating nature in an attempt to set the ground for the avant-garde movements under analysis. Then, the thesis explores the 'revolutionary consciousness' of the Republican period and the artistic milieu in which Group D emerged to raise questions of new art, national art, and state-supported exhibitions and events. Finally, the last chapter examines the artistry of Group D against the influential modernist art movements in the Republican period with a focus on Cubism to reveal the group's unique intellectual stance and artistic production. Hence, the phases which Group D went through from the early 1930s until the late 1940s are investigated to reveal how the once rebellious disposition of the so-called avant-garde Group D was altered over time due to its enhanced connection to the Academy of Fine Arts and the cultural politics of the RPP under the rising nationalist agenda of the period.