HLA-DQA1 lokusunun polimeraz zincir tepkimesine (PCR) dayanan 2 farklı teknik ile tiplenmesinin adli bilimler açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 48198
  2. Yazar: EMEL HÜLYA ŞİŞMAN YÜKSELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERSİ ABACI KALFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada Türkiye'nin değişik bölgelerinden gelen ve birbirleriyle akrabalığı olmayan 158 kişiye ait kan örneğinde HLA DQA1 lokusu çalışılmış ve gen frekansı hesaplanmıştır. Gen frekansı saptanmasında, HLA DQA1 lokusunun tiplenmesi için PCR'a bağlı ters nokta emdirimi ve dizine özgü primer yöntemi uygulanmış ve bu iki yöntem kıyaslanmıştır. Ters nokta emdirimi yöntemi standardize oluşu her türlü DNA çekitlemesi ile sonuç alınabilmesi, kit kullanıldığı için pratik ve kolay oluşu ve çok az miktarda örnekle sonuç verebilmesi nedeniyle tercih edilmiştir. Çalışmada HLA DQA1 lokusunun sadece kan örneklerinde değil, kurumuş kan lekelerinde, idrar, sperm gibi çeşitli vücut sıvılarında ve saç kılı, ağız mukozası, yumuşak doku, kemik dokusu gibi farklı doku Örneklerinde HLA DQA1 fenotiplerinin tiplenmesinde ASO ile ters nokta emdiriminde başarılı sonuçlar alınmıştır. 63
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study the gene frequencies of HLA DQA1 loci 158 unrelated Turkish people living in different places in Turkey were estimated. PCR based reverse dot blot and PCR-based sequence specific primer methods were used for this purpose. As a result of the comparison of these two methods, PCR-based reverse dot blot method was chosen due being standardized, being used by several of DNA extraction method, being pratical and easy and also requirng small amount of sample. HLA DQA1 polymorphism was also typed in dried blood samples, various tissues such as hair, buccal swabp, bones, soft tissue and body fluids such as, urine, sperm by using reverse dot blot method. 64