5237 sayılı Türk Ceza Kanunu çerçevesinde çevrenin kasten kirletilmesi suçu
The crime of the intentional pollution of the environment in the Turkish Criminal Code numbered 5237
  1. Tez No: 481986
  2. Yazar: LEVENT EMRE ÖZGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR CENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Türk ceza hukukunda çevrenin kirletilmesine ilişkin temel ceza kanununda yapılan ilk düzenleme, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 181. maddesinde yer almaktadır. Ülkemizde çevreye karşı yaptırımların genellikle idare hukuku kapsamında olması sebebiyle çevre ceza hukukuna gereken önem verilmemiş, bu konuda birkaç çalışma dışında derin bir akademik tartışma ortamı oluşmamıştır. Aynı şekilde, kanun koyucunun da çevreye karşı suçların düzenlenmesi sırasında özensiz davrandığı söylenebilir. Gerçekten, gerek ceza hukukunun temel ilkeleri gerek diğer kanunlarla ilişki açısından hükmün lafzında ve uygulamada çeşitli eksiklikler bulunmaktadır. Bu araştırma ile amaçlanan,“Çevrenin Kasten Kirletilmesi”suçunun kapsamlı bir biçimde ele alınması; düzenleme ve uygulamada karşılaşılan veya karşılaşılabilecek sorunların ortaya konarak çözüm önerilerinin sunulmasıdır. Tez kapsamında çevre ceza hukukunun genel sorunları, uluslararası hukukta ve karşılaştırmalı hukukta çevre suçları, Türk hukukunda çevre hakkı ile çevre ceza hukukunun gelişimi, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu çerçevesinde“Çevrenin Kasten Kirletilmesi”suçunun suç ve yaptırım teorileri uyarınca incelenmesi konularına yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler Çevrenin kasten kirletilmesi, çevre kirliliği, atık veya artıkların çevreye verilmesi, atık veya artıkların izinsiz olarak ülkeye sokulması, çevre ceza hukuku, çevreye karşı suçlar
Özet (Çeviri)
The first regulation regarding the crime of the pollution of the environment in Turkish criminal law is found in the article 181 of the Turkish Criminal Code numbered 5237. Because of the prevalence of administrative measures in environmental protection in Turkish law, the necessary care has not been given to the environmental criminal law and there is a need for further in-depth academic discussion on the subject. It may also be argued that the Turkish law maker has not been attentive in the enactment of the crime. Indeed, there are deficiencies in practice and in the law with regards to both fundamental principles of criminal law and the relation with other laws. Therefore, the purpose of this research is to examine the crime of“Intentional Pollution of the Environment”in detail and present solutions to both theoretical and practical issues in the implementation of the crime. The topics included within the scope of this thesis are; general problems of environmental criminal law, environmental crimes in international and comparative law, the historical development of the right to a healthy environment and environmental criminal law in Turkish context, the examination of the crime of“Intentional Pollution of the Environment”in Turkish criminal law with regards to criminal and penal theory. Keywords Intentional pollution of the environment, environmental pollution, discharge of waste to the environment, unauthorized entry of waste to the state, illegal traffic of waste, environmental criminal law, crimes against the environment