Career change intention among millennial professionals
Milenyum kuşağındaki çalışanların kariyer değiştirme niyetleri
  1. Tez No: 481985
  2. Yazar: AYŞE BURÇİN BAŞKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kariyer değiştirmek iş değiştirmeye kıyasla daha az ilgi gören bir araştırma alanı olsa da kariyer gelişimi sürecinin önemli bir parçasıdır. Bu araştırma, kariyerlerinin başında olan Milenyum kuşağındaki çalışanların kariyer değiştirme niyetlerini anlamayı amaçlamıştır. Teorik çerçeve olarak Planlanmış Davranış Teorisi (PDT) (Ajzen,1991) kullanılmış, bu teorik çerçeveye kariyer memnuniyeti, kariyer çağrısı, iş memnuniyeti ve iş stresi gibi kariyer ve iş ile ilgili değişkenler eklenmiştir. Tam zamanlı çalışan 227 kişiden veri toplanmıştır. Araştırmanın sonuçları, demografik değişkenler kontrol edildiğinde kariyer çağrısının, iş memnuniyetinin, öznel normların ve algılanan davranış kontrolünün kariyer değiştirme niyeti üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Yol analizi sonuçları kariyer memnuniyeti, kariyer çağrısı ve rol belirsizliğinin iş memnuniyeti üzerinden kariyer değiştirme niyetine indirekt etkileri olduğunu göstermiştir. Araştırma değişkenlerini kullanarak yapılan örtük profil analizi iki kariyer profili ortaya çıkarmıştır. Bu analize göre PDT değişkenlerinde yüksek ortalamaya sahip olan kişilerin iş ve kariyer memnuniyeti ortalamalarının düşük, iş stresi ve kariyer çağrısı arayışında olma ortalamalarının yüksek olduğu görülmüştür. Bu profil 'memnuniyetsiz ve arayışta olan' diye adlandırılmıştır. İkinci profilde ise PDT değişkenlerinde düşük ortalamaya sahip kişilerin, kariyer ve iş memnuniyeti ortalamalarının yüksek, iş stresi ve kariyer çağrısı arayışında olma ortalamalarının düşük olduğu görülmüştür ve bu profil 'memnun' profil olarak adlandırılmıştır. Kovaryans analizi sonuçlarına göre bu iki profilin kariyer değiştirme niyeti ortalamaları birbirinden farklıdır. Tüm bu bulgular kişiyle ilgili hem iç hem dış faktörlerin kariyer değiştirme niyeti üzerinde rol oynadığını göstermiştir. Milenyum kuşağının önümüzdeki yıllarda iş gücünün büyük bir kısmını oluşturacağı göz önüne alındığında, bu kuşağa mensup çalışanların kariyer değiştirme niyetlerini anlamanın kurumsal politikaları ve kariyer danışmanlığı uygulamalarına ışık tutması açısından yararlı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Although career change has received little research attention compared to job turnover, it is an important part of career development process. The current study examined career change intentions of Millennial professionals, who are at the early stages of their career development. Using Theory of Planned Behavior (Ajzen, 1991) as the theoretical framework, the present research extended the Theory of Planned Behavior (TPB) framework to career-related issues to examine the effects of career satisfaction, career calling, job satisfaction and job stress on career change intention. Data were collected from 227 full-time employees. Results showed that controlling for the demographic and individual difference variables, presence of career calling, job satisfaction, subjective norms and perceived behavioral control predicted career change intention. Path analysis further revealed that career satisfaction, presence of and search for career calling and job ambiguity had indirect effects on career change intention through job satisfaction. We further conducted latent profile analysis and distinguished two career profiles, based on career satisfaction, career calling, job satisfaction, job stress and TPB variables. Higher levels of attitudes, beliefs, subjective norms and normative beliefs together with lower levels of satisfaction and higher levels of job stress and search for a calling created response patterns in latent profile analysis to distinguish a 'dissatisfied and searching' profile of people who had higher career change intention. In the 'satisfied' profile, lower levels of attitudes, beliefs, subjective norms and normative beliefs went along with higher levels of satisfaction, presence of career calling and lower levels of job stress and search for a calling. ANCOVA results showed that these two profiles differed in their career change intention, with 'dissatisfied and searching' profile having higher career change intention. These findings indicated that both within and outside individual factors play role in career change intention. Given the fact that Millennials will make up majority of work force in the coming decades., understanding their career change intentions has important policy implications with respect to organizational and career counseling and guidance practices.