Measuring pro-poor growth in Turkey
Türkiye için yoksul yanlısı büyümenin hesaplanması
  1. Tez No: 481997
  2. Yazar: HİKMET KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma Türkiye'de 2003-2014 dönemi arasında yaşanan büyüme sürecinin yoksul yanlısı olup olmadığı sorusunu cevaplamayı amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak öncelikle yoksul yanlısı büyüme kavramının ne olduğu incelenmiştir. Daha sonra dört farklı şekilde hesaplanan ve sırasıyla yoksul yanlısı büyüme endeksi (Kakwani ve Pernia, 2000), yoksul yanlısı büyüme oranı (Ravallion ve Chen, 2003), yoksulluk büyüme eğrisi (Son, 2004) ve yoksulluk eşdeğer büyüme oranı (Kakwani ve Son, 2008) olarak adlandırılan yoksul yanlısı büyüme hesaplama yöntemleri tanıtılmıştır. Bu yöntemler Türkiye İstatistik Kurumu'nun yapmış olduğu Hanehalkı Bütçe Anketleri kullanılarak Türkiye'ye uygulanmıştır. Bunun sonucunda yıllık dönemlerin çoğunda mutlak manada yoksul yanlısı büyüme olduğu görülmüştür. Göreli olarak ise farklı yoksulluk hesaplamalarının kullanımına bağlı olarak aynı yıl için dahi farklı sonuçlara ulaşılmıştır. Bununla birlikte, dikkat çeken bir bulgu ise toplumun en yoksul kesiminin daha az yoksul kesime göre büyümeden daha az faydalandığı olmuştur. Son olarak, yoksulluktaki değişimi büyüme ve yeniden dağıtım olmak üzere iki bileşene göre çözümlediğimizde yoksulluktaki değişimin ardındaki temel faktörün büyüme olduğunu buluyoruz ve yoksulluğu yoksulluk açığı endeksi ve yoksulluk açığının karesi endeksleriyle hesapladığımızda büyümenin etkisinin arttığını gösteriyoruz. Bunun yanında yeniden dağıtım açısından ise en yoksul kesimin bundan en fazla zarar gören kesim olduğu bulgusuna ulaşıyoruz.
Özet (Çeviri)
This study aims to answer to the question of whether the growth process in Turkey has been pro-poor for the 2003-2014 period. Towards this end, we first introduce the concept of pro-poor growth and then, we present four ways of measuring pro-poor growth, namely pro-poor growth index (Kakwani and Pernia, 2000), rate of pro-poor growth (Ravallion and Chen, 2003), poverty growth curve (Son, 2004), and poverty equivalent growth rate (Kakwani and Son, 2008). We apply these measures to Turkey by utilizing household budget surveys conducted by Turkish Statistical Institution. We found that growth has been pro-poor in absolute sense for most of the yearly periods. In terms of relative approach, we made varied conclusions even for the same year based on the usage of different poverty measures. However, there is one striking finding that ultra-poor people has gained less from growth when compared to less poor people. Lastly, we decomposed the change in poverty into growth and redistribution components and we found that the main factor of the change in poverty has been derived by the growth component and the effect of growth gets higher if we use PGI and SPGI to measure poverty. Besides, in terms of redistribution, the results suggest that redistribution has hurt the ultra-poor people most compared to less poor people.