Yedinci sınıf öğrencilerinin yüzdeler konusunda karşılaştıkları güçlüklerin incelenmesi
Investigation of the difficulties of the 7th grade students in learning of the percentage concept
- Tez No: 482130
- Danışmanlar: PROF. KÜRŞAT YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin yüzdeler konusunda karşılaştıkları güçlükleri belirlemek ve bu öğrenme güçlüklerinin giderilmesine katkıda bulunmaktır. Yöntem: Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılı 2. döneminde Manisa ilinde bir devlet okulunda eğitim gören 46 ortaokul 7. Sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin öğrenme güçlüklerini belirlemek için araştırmacı tarafından, yüzdeler konusu kazanımları göz önüne alınarak hazırlanan başarı testi uygulanmış ve öğrencilerle klinik görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin analizinde frekans ve yüzde gibi betimsel istatistik değerlerinden, nitel verilerin analizinde içerik analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Öğrencilerin 100 eşit parçaya bölünmüş şekilleri yüzde sembolü ile göstermede fazla güçlük yaşamadıkları fakat 100'den farklı bir sayıda eşit parçaya bölünen şekillerde zorlandıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin kesrin paydasının 10 ve 1000 olması durumunda da kesri yüzde sembolü ile doğrudan yazdıkları gözlenmiştir. Bazı öğrencilerin ondalık gösterimleri başındaki sıfırı veya virgülü kaldırarak yüzde şeklinde yazdıkları görülmektedir. Öğrencilerin kesirleri genişletme ve sadeleştirme konusunda zorlandıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin yüzde ile ilgili problemleri anlamakta ve çözmekte zorlandıkları görülmektedir. Öğrencilerin faiz problemlerinde kullanılan temel kavramları bilmedikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuç ve Öneriler: Öğrencilerin en fazla; bir çokluğun belirtilen bir yüzdesine karşılık gelen miktarı bulma ve belirli bir yüzdesi verilen çokluğu bulma, bir çokluğu diğer bir çokluğun yüzdesi olarak hesaplama, bir çokluğu belirli bir yüzde ile arttırmaya veya azaltmaya yönelik hesaplamalar yapma ve yüzde ile ilgili problemleri çözmede zorlandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Yüzdeler konusu anlatılmadan önce öğrencilere kesirler konusu ile ilgili genişletme ve sadeleştirmenin nasıl yapılacağı ve ondalık sayıları kesir şeklinde yazma konularında hatırlatıcı bilgiler verilmelidir. Ayrıca faiz sorularında formüle dayalı bilgiler vermektense öğrencilerin uygulayarak öğrenecekleri kavramsal bilgiler üzerinde durulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine the difficulties that middle school 7th graders experience in learning of the subject of percentage and to contribute to the elimination of these learning difficulties. Method: In this study, document analysis technique is used from qualitative research methods. The study group are 46 seventh graders studying in a public middle school in Manisa in the second semester of the 2016-2017 academic-year. In order to determine the learning difficulties of the students, the achievement test was developed by the researcher taking into account the achievements of the middle school mathematics curriculum about percentage and clinical interviews were conducted with the students. In the analysis of quantitative data, descriptive statistical techniques, such as frequency and percentage were used. Results: The students divided into 100 equal parts were found to have difficulty in showing with the percentage symbol but they were found to be difficult in the shapes divided into equal parts different from 100. It has been observed that students write directly with a percentage sign if they have 10 and 1000 credits. It appears that some students write percentages by removing the leading zero or decimal point decimals. It has been determined that students have difficulty in expanding and simplifying fractions. Students are perceived to have problems with the percentage and found to be difficult to solve. It has been found that students do not know the basic concepts used in interest problems. Conclusion and Suggestions: Most of the students; finding a corresponding amount of a specified percentage of a whole, and finding a certain percentage of the given whole, calculating a whole as a percentage of the given whole, calculating a multiplication by a certain percentage to increase or decrease, and solving problems related to the percentage. Before describing the concept of percentiles, students should be given reminders on how to expand and simplify the subject of the fractions and how to write decimal numbers in the fractions. In addition, instead of providing ready-made formulas about interest problems, conceptual information for learners should be emphasized.