Osmanlı devletinde faaliyet gösteren Banker Lorando ve Tubini aileleri
Lorando-Tubini Banker families operating in the Attoman state
- Tez No: 482185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada Lorando ve Tubini ailelerinin 19. yüzyılda Osmanlı Devleti'ndeki statüleri ve gerçekleştirdikleri faaliyetler ortaya konmaya çalışılmıştır. 19. yüzyılda mensupları önde gelen bankerler arasında gösterilen Lorando ve Tubini aileleri, cemiyet hayatında Katolik Latin cemaati içerisinde yer almaktaydılar. Sahip oldukları Levanten geçmiş ile bu iki aile, başta ikamet ettikleri Pera ve Kadıköy olmak üzere İstanbul'un sosyal yaşamında önemli bir rol oynamışlardır. Aynı zamanda Fransız tabiiyetine girerek Fransa Devleti'nin sağladığı koşullardan yararlanmışlardır. Nitekim devlet ve şahıslar ile ihtilaflı oldukları konularda Fransa Sefareti'ne başvurmaktan çekinmemişler ve iki devlet arasındaki ilişkilere tesir edebilmişlerdir. Böylelikle 19. Yüzyıl boyunca başta iktisadi faaliyetler olmak üzere siyasi, sosyal ve kültürel pek çok alanda adlarından söz ettirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis tries to reveal the financial operations of Lorandos and Tubinis as well as their status in the late 19th century Ottoman state. Families of Lorando and Tubini whose members were among the prominent bankers of the late 19th century also played a role in the Latin Catholic society. These two families had Levantine origins had their place in the social life in Istanbul, particularly in Pera and Kadıköy (Chalcedon). They also acquired French nationality and enjoyed by the capitular rights thanks to their French protection. In this regard, they did not hesitate to apply to French embassy in Istanbul for help in disputes between themselves and individuals as well as the Ottoman state which in some occasions had an impact on the diplomatic relations between the Ottoman Empire and France. Thus, the two families made a name in the areas of finance, politics, society and culture after the mid-nineteenth century.