Tekstil atıksularının membran filtrasyon yöntemleri ile geri kazanımı
Recovery of textile waste with membrane filtration methods
- Tez No: 482264
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP CUCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada her geçen gün tükenmekte olan su kaynaklarının sürdürülebilirliği için tekstil endüstrisindeki atık suların geri kazanılmasında, membran sistemlerin kullanılması ve bu geri kazanım çalışmasında kimyasal ön arıtımla birlikte kullanılarak geri kazanım için giderim verimlerini arttırmak hedeflenmiştir. Kimyasal bir önarıtma için Al2(SO4)3, FeCI3, PACs, MgCI2, DCD-F koagülantları hamsu da uygulanarak pH, iletkenlik, renk, KOİ giderim verimleri belirlenerek kıyaslandı ve en iyi renk giderimine sahip koagülant olan DCD-F maddesi kimyasal ön arıtmada kullanıldı. kimyasalın bu parametrelerde ileri arıtımın verimini arttırmada etkili olduğu görüldü ve atıksuyun mevcut karaktrestiğine göre nano özellikli ters osmoz ve ters osmoz membran çıkış suyunda KOİ 0 mg/L ve renkte 0 pt-co değerlerine ulaşıldı. Kullanılan DCD-F Koagülantın atıksuda meydana getirdiği KOİ giderim verimi %20-26 civarında olması suyun daha iyi gidermesinde bir katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that in order to recover the waste water of the textile industry for sustainability of the running water resources, membrane systems, and in combination with chemical pre-treatment in this recovery operation, to increase recovery efficiencies for recovery.To a chemical pretreatment of Al2 (SO4) 3, FeCl3, PACS, MgCl2, DCD-F by applying the coagulant of raw water pH, conductivity, color, COD removal efficiencies were compared by determining and DCD-F, the coagulant with the best color removal, was used in chemical pretreatment it was seen that the chemical was effective in increasing the efficiency of advanced treatment in these parameters and nano-specific reverse osmosis and reverse osmosis membrane outlet water reached 0 mg / L of COD and 0 pt-CO of color according to the present characterization of wastewater. The COD removal rate of the DCD-F coagulant used in the wastewater is around 20-26 % , which makes the water better.