Kahramanmaraş'ın kuru çökelme durumunun incelenmesi
Examination of dry precipitation condition of Kahramanmaras
  1. Tez No: 482265
  2. Yazar: SEVCAN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP CUCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kahramanmaraş şehir merkezinde, bölgenin kirlilik düzeyini gösterecek şekilde 15 örnekleme istasyonundan su yüzeyli toplayıcı kullanılarak kuru çökelme örnekleri toplanmıştır. Mart 2017'den Ağustos 2017'ye kadar 6 ay boyunca toplanan 90 numunenin; pH, iletkenlik, TKM, AKM ve TÇKM analizleri yapılmıştır. Çökelen partikül maddelerin atmosferik kuru çökelme akıları hesaplanmıştır. 6. istasyondan alınan örneklerde 8 iz elementin (Ni, Al, Fe, Zn, Pb, Cr, Mn ve Ca) ICP-OES cihazı kullanılarak konsantrasyonları belirlenmiş, iz elementlerin de kuru çökelme akıları hesaplanmıştır. İz elementlerin istatistiksel özellikleri belirlenmiş ve element konsantrasyonları literatürdeki sonuçlar ile kıyaslanmıştır. Ağustos ayında yapılan örneklemede; 6., 9., 10., 14., ve 15. istasyonlardaki numunelerde SEM (taramalı elektron mikroskobu) ile partikül maddelerin boyutları incelenmiştir. Örnekleme süresince ortalama pH 7.7, ortalama iletkenlik 239.69 µS/cm, ortalama TKM 263,14 mg/L, ortalama AKM 68,91 mg/L ve ortalama TÇKM 194,82 mg/L'dir. Akı, maksimum Mayıs ayında 8., minimum Ağustos ayında 14. istasyonda gözlemlenmiştir. Partikül maddelerin ortalama atmosferik kuru çökelme akıları Mart ayından Ağustos ayına sırasıyla; 25,49, 16,59, 19,75, 23,7, 23,6 ve 25,06 mg/m2.gün'dür. 6 ay sonunda varılan sonuçlara göre en çok çökelmeye maruz kalan 8. İstasyon sanayi kuyuları ve en az 9. istasyon Doğukent Mahallesi'dir. Yapılan ICP analiz sonuçlarına göre iz elementlerin ortalama konsantrasyonları büyükten küçüğe doğru Ca 89038,82 > Fe 27430,27 > Al 4851,123 > Pb 425,645 > Zn 343,1 > Ni 125,8083 > Mn 100,48 > Cr 68,54167 ppm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In Kahramanmaraş city center, dry precipitation specimens were collected using water surface collector from 15 sampling station in the manner of showing the level of pollution. pH, conductivity, TSM, SSM and TDS analyses were performed with 90 samples collected throughout 6 months from March 2017 to August 2017. Atmospheric dry precipitation fluxes of precipitated particles were calculated. The concentrations and dry precipitation flux of 8 trace elements (Ni, Al, Fe, Zn, Pb, Cr, Mn ve Ca) were calculated using ICP-OES device on the samples taken from 6th station. Statistical properties of trace elements were determined and compared the element concentrations with previous studies found in literature. In sampling process conducted in August, particle dimensions were examined using SEM in 6th, 9th, 10th, 14th, and 15th stations. During sampling process, the average pH, conductivity, TSM, SSM and TDS are 7.7, 239.69 µS/cm, 263,14 mg/L, 68,91 mg/L and 194,82 mg/L, respectively. Flux is observed as maximum in May on 8th station and minimum in August on 14th station. The average fluxes of particles from March to August are 25,49, 16,59, 19,75, 23,7, 23,6 and 25,06 mg/m2 day, respectively. According to the results, acquired at the end of 6th month, the station exposed to most precipitation is the 8th station of industry wells and the least one is the 9th one in Doğukent District. In accordance with ICP analysis results, the average concentrations of trace elements from greater to smaller are found as; Ca 89038,82 > Fe 27430,27 > Al 4851,123 > Pb 425,645 > Zn 343,1 > Ni 125,8083 > Mn 100,48 > Cr 68,54167 ppm.