Semantic segmentation of RGBD videos with recurrent fully convolutional neural networks
RGBD videoların özyinelemeli tamamen konvolüsyonel yapay sinir ağları ile semantik bölütlenmesi
  1. Tez No: 482330
  2. Yazar: EKREM EMRE YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Yapay sinir ağları kullanarak videoların semantik bölütlenmesi şu sıralar popüler bir görevdir, ancak bu alanda yapılan çalışmalar çoğunlukla RGB videolar üzerinedir. Bunun temel nedeni, piksel seviyesinde sınıf bilgisi içeren büyük RGBD video veri kümelerinin bulunmamasıdır. Bu tezde, tamamen konvolüsyonel ve özyinelemeli tamamen konvolüsyonel yapay sinir ağları mimarileriyle video semantik bölütlenmesine derinlik ve zaman bilgilerinin katkılarını araştırmak için bir sentetik ve bir gerçek RGBD video veri kümesi kullanıyoruz. Ek olarak, tamamen konvolüsyonel yapay sinir ağlarından özyinelemeli tamamen konvolüsyonel yapay sinir ağlarına ağırlık aktarımı yapıyoruz ve farklı derinlik kodlama metodları uyguluyoruz. Deneylerimiz, derinlik bilgisinin semantik bölütleme sonuçlarını geliştirdiğini ve zaman bilgisinden faydalanmanın daha yüksek kaliteli çıktı bölütlemeleriyle sonuçlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Semantic segmentation of videos using neural networks is currently a popular task, however the work done in this field is mostly on RGB videos. The main reason for this is the lack of large RGBD video datasets, annotated with ground truth information at the pixel level. In this work, we use a synthetic and a real RGBD video dataset to investigate the contribution of depth and temporal information to the video segmentation task using fully convolutional and recurrent fully convolutional neural network architectures. Additionally, we employ weight transfer from fully convolutional neural networks to recurrent fully convolutional neural networks and investigate different depth encoding schemes. Our experiments show that the addition of depth information improves semantic segmentation results and exploiting temporal information results in higher quality output segmentations.