Spatio-temporal expenditure forecasting for bank customers using transactional data
Banka işlem verileri kullanılarak konum-zaman bazlı harcama tahmini
  1. Tez No: 482329
  2. Yazar: KAAN TELCİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SİBEL SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bir banka müşterisinin kredi kartı harcaması için“konum ve zaman”tahmini yapabilmek bankalar için büyük bir kar fırsatı yaratabilir. Bankalar, perakende satıcılar ile birlikte kişiye özel kampanyalar sunarak müşteri memnuniyetini arttırırken aynı zamanda daha yüksek karlar elde edebilir. Bu tez çalışmasında bir banka müşterisinin belirlenen konum, zaman aralığı ve günde harcama yapıp yapmayacağını tahmin eden bir yaklaşım geliştirilmiştir. Bir bankanın bir yıllık verisi analiz edilerek, demografik, finansal ve ürün kullanım özniteliklerinin yanısıra konum, zaman ve ürün alım kategorisine göre tanımlanan davranışsal öznitelikler tahmin sürecinin içerisine entegre edilmiştir. Verilen girdi ile müşterinin geçmiş işlemleri arasındaki ilişkiyi rakamsal olarak ifade edebilmek için“yakınlık”özniteliği tanımlanmıştır. 6 farklı veri madenciliği algoritması test edilmiş ve farklı konum, zaman aralığı ve günler içeren 10.000 müşterilik veri setlerinde 92.81% doğruluk oranı ve 40.5% f1 skoru ile harcama tahmini yapılmıştır. Tahmin performansnda özniteliklerin etkileri incelenmiş ve konum bazlı özniteliklerin en önemli etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Önem sırasında konum bazlı öznitelikleri harcamalar arasındaki ortalama süre gibi zaman bazlı öznitelikler takip etmektedir. Ayrıca yaklaşımımızın tahmin çapı ve zaman aralığı değişimine göre performans değişimini gözlemlemek için duyarlılık analizleri yapılmış, farklı senaryolarda tahmin performansı ve özniteliklerin önemlerinde önemli değişiklikler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Making an accurate“next place and time”prediction for an individual bank customer's credit card expenditure opens up profit opportunities for a bank. Working together with retailers, a bank can offer targeted campaigns to customers, potentially resulting in higher prots and better customer satisfaction. We propose a data mining approach to predict whether a bank customer will make a credit card expenditure in a given geographical area and time interval. We analyze a one-year dataset of a commercial bank. Besides features related to demographic, financial and product usage information of the customer, we include behavioral features with respect to location, time and purchase category. In addition, we introduce proximity features that measure the distance between an input parameter and the past transactions of the customer in terms of location and time. By testing six data mining algorithms with respect to five performance measures, we predict the expenditures with an accuracy of 92.81% and 40.5% f1 score in datasets generated with different locations and time intervals using a sample of 10.000 customers. We present the effects of the features in the prediction performance and observe that spatial features play the most critical role in the prediction, followed by temporal features such as time between transactions. We also conduct a sensitivity analysis on prediction radius and time interval and observe significant changes in prediction performance and feature effectiveness.