Tokat-Kazova ekolojik koşullarında bazı gazal boynuzu (Lotus corniculatus L.) hat ve popülasyonlarının ot verimi ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determined of forage yield and quality characteristics of some birdsfoot trefoil line and populations in Tokat-Kazova ecological conditions
- Tez No: 482356
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ, DOÇ. DR. SELAHATTİN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, bazı gazal boynuzu hat ve popülasyonlarının ot verimi ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla Tokat ekolojik koşullarında 2015/2016 yetiştirme döneminde tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüş ve deneme materyali olarak leo, Sivas popülasyon ve çeşit adayı kullanılmıştır. Araştırmada; ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, ana dal sayısı, yeşil ot verimi, kuru madde verimi ile ham protein oranı ve ham protein verimi, Asit Deterjan Lif (ADF) oranı, Nötral Deterjan Lif (NDF) oranı, sindirilebilir kuru madde oranı, sindirilebilir kuru madde verimi ve nisbi yem değeri incelenmiştir. Araştırmada; Tokat lokasyonunda, incelenen özelliklerden en yüksek ana sap uzunluğu (53.5 cm), yeşil ot verimi (5947.7 kg/da), toplam kuru madde verimi (1673.4kg/da), toplam ham protein verimi (337.4 kg/da), toplam sindirilebilir kuru madde verimi (1031.5 kg/da) ve en düşük ortalama NDF oranı (% 41.0), çeşit adayından elde edilmiş, ADF oranlarındaki değişimin istatistiki olarak önemli olmadığı saptanmıştır. Araştırma sonucuna göre, gazal boynuzunun Tokat ekolojik koşullarında her ekolojide başarılı bir şekilde yetiştirilebileceği, yeşil ot ve kuru ot elde etmek amacıyla çeşit adayının bölge koşulları için önerilebileceği, yetiştirme tekniklerinin saptanmasına yönelik araştırmaların yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with four replications according to the randomized blocks trial design in Tokat ecological conditions during the raising period of 2015/2016 in order to determine grass yield and quality characteristics of some birdsfoot trefoil lines and populations leo, Sivas population and variety candidate were used as test material. In the study were examined such as main stem length, main stem thickness, main stem number, forage yield, dry matter yield and crude protein content and crude protein yield, acid detergent fiber (ADF) ratio, neutral detergent fiber (NDF) rate, digestible dry matter content, digestible dry matter yield and relative feed value. In the study, highest main stem length (53.5 cm), the highest total age herbage yield (5947.7 kg/da), the highest total dry matter yield (1673.4 kg/da), the highest total crude protein yield (337.4 kg/ha), the highest total digestible dry matter yield (1031.5 kg/da) and the lowest average NDF rate (% 41.0) were obtained from type can didate in Tokat locations investigated characteristics. According to the survey results, birdsfoot trefoil can be grown successfully in Tokat ecological conditions. Type candidates can be recommended to forage and dry matter yields for region conditions. It was concluded that there are need the further research for the growing techniques determine.