Tokat-Kazova ekolojik koşullarında bazı otlak ayrığı (Agropyron cristatum L.) hat ve popülasyonlarının ot verimi ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
The determination of herbage yield and quality characteristics of some crested wheatgrass (Agropyron cristatum L.) line and populations under Tokat-Kazova ecological conditions
- Tez No: 482350
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, bazı otlak ayrığı hat ve popülasyonlarının ot verimi ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla Tokat ekolojik koşullarında 2014/2015 yetiştirme döneminde tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmada, üzerinde çalışılan türe ait ülkemizde tescil edilmiş veya üretim izni alınmış bir çeşit bulunmadığından dolayı, 1998-2011 yılları arasında Tokat, Sivas ve Kayseri illeri meralarından toplanılan ve seleksiyonu yapılan otlak ayrığının iki çeşit adayı ile Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünden temin edilen Erzurum Tohum Islah Popülasyonu deneme materyali olarak kullanılmıştır. Araştırmada; ana sap uzunluğu, ana sap kalınlığı, bayrak yaprak eni, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı ve ham protein verimi, Asit Deterjan Lif (ADF) oranı, Nötr Deterjan Lif (NDF) oranı, sindirilebilir kuru madde oranı, nisbi yem değeri gibi özellikler incelenmiştir. Araştırmada incelenen özelliklerden en yüksek ana sap uzunluğu (53.3 cm), ana sap kalınlığı (1.5 mm), bayrak yaprak eni (6 mm), yeşil ot verimi (1017,5 kg/da), nisbi yem değeri (95,2) ve en düşük ortalama NDF oranı (% 49,4) Çeşit adayı 2'den elde edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, otlak ayrığının Tokat ekolojisinde başarılı bir şekilde yetiştirilebileceği, yeşil ot elde etmek amacıyla Çeşit adayı 2'nin bölge koşulları için önerilebileceği, yetiştirme tekniklerinin saptanmasına yönelik araştırmaların yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, was carried crested wheatgrass lines and populations herbage yield and quality characteristics to determine as a randomized complete block with 4 replications pattern in 2014/2015 growing season Tokat ecological conditions. Because of there is no registered species in the our country of study or production permission was obtained from the species studied, two types of candidates of crested wheatgrass collected from Tokat, Sivas and Kayseri grasslands between 1998 and 2011 and selected from Erzurum Atatürk University Agricultural Faculty Field Crops Department The Erzurum Seed Improvement Population was used as a trial material. In the study were examined such as main stem length, main stem thickness, flag leaf width, green grass yield, crude protein content and crude protein yield, acid detergent fiber (ADF) rate, neutral detergent fiber (NDF) rate, digestible dry matter rate, relative feed value. Among the examined features in the study, main stem length (53.3 cm), main stem thickness (1.5 mm), flag leaf width (6 mm), green grass yield (1017.5 kg/da), relative feed value (95.2) and the lowest average NDF rate (% 49,4) were obtained from Variety candidate 2. According to the results of the research, it has been concluded that crested wheatgrass can be successfully cultivated in Tokat ecology, the Variety candidate 2 can be suggested for regional conditions, and researches for the identification of cultivation techniques should be done.