Automated meter reading to monitor power consumption in electrical distribution networks
Elektrik dağıtım şebekelerinde güç tüketimini izlemek için otomatik sayaç okuma
  1. Tez No: 482489
  2. Yazar: SALMAN AZIZ DAKHIL DAKHIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JAVAD RAHEBI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde,“Otomatik Sayaç Okuma”ile dağıtım şebekesinde“Akıllı Şebeke Güç Kontrol Sistemi”için etkili bir yöntem sağladık. Son on yıldır Irak Elektrik Bakanlığı tarafından yaygın bir denetim çalışması yapılamıyor. Bu nedenle enerji dağıtım alanında büyük bir sorun var. Amacımız Irak'taki elektrik enerjisinin tüketimini optimize etmektir. Çoğu kişi elektrik trafolarından kaçak elektrik kablosu çeker ve bu güç şebekelerinde kayıplar yaratır. Elektrik şebekesi için bu duruma karşı koyan yeni bir model tasarladık. Pratik için Mikrodenetleyici tabanlı“Arduino Mega”ve“Arduino Uno”geliştirme kartları, önerilen yöntemin simülasyon ve test yazılımları için de“MATLAB 2016a”kullanılmaktadır . Dağıtım ağı çoğunlukla havada olup önerilen yöntem de havada kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis we provided an efficient method for Automated meter reading to monitor power consumption in electrical distribution networks. In last decade there is no a lot of control for electric ministry in Iraq. For this reason there is a big problem in energy side. Since our aim is to optimize the energy consumption of the electric in the Iraq. Most of people down the electric from the towers and this makes uncounted and unspecified losses in the power networks. We designed a new model for detection of override the electrical grid. The microcontroller Mega and Uno Arduino are used for practical part and the MATLAB 2016a is used for simulation and testing of the proposed method. The distribution network mostly are in the air also the proposed method is installed in the air condition.