Arduino controlled AC voltage regulator
Arduino ile kontrol edilen AC voltaj regülatörü
  1. Tez No: 482491
  2. Yazar: ALHASAN ALI JASIM AL-JUBOORI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tez çalışması, kaynak geriliminin değiştirilmesi durumunda sabit bir voltaj elde etmek için bir AC voltaj regülatörü tasarlamanın bir yolunu araştırmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için bir kaç yöntem kullanılmaktadır. En yaygın yöntem, trafonun sarma oranına göre sabit bir gerilim elde etmek için çoklu kademeli bir transformatör kullanmaktır. Sarma oranı, seçilen kademeye göre çıkış voltajını kontrol etmekte kullanılır. Kademeler, bir çok yöntem kullanılarak seçilebilir. Bu yöntemlerden biri kayıp ve gürültüyü içeren bir röle kullanmaktır. Ayrıca, sistem performansını artırmak için Arduino ile kontrol edilen yarı iletken bir anahtar da kullanılabilir. Arduino kullanımı esnek, verimli ve hızlı bir kontrol sağlar. Bu çalışmada, triyaktan oluşan bir katı hal röleleri de, SSR'ye kıyasla dezavantajlı olan mekanik röleler yerine kayıp ve gürültüyü azaltmak için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis study is to investigate a way to design an AC voltage regulator to obtain a constant voltage in the case of change of the source voltage. Several methods are used to achieve this target. The most popular method is by using a transformer with multiple taps to get a constant voltage according to turn ratio of the transformer. Turns ratio is used to control the output voltage according to the selected tap which can be selected by many methods. One of these methods using a relay that consists of losses and noise. In order to avoid these problems a solid-state relay can also be used, which will be controlled by an Arduino to improve the performance of the system. The use of an Arduino provides flexible, efficient, and fast control. Solid-state relays which consist of a triac also are used in this study to reduce the losses and noise in the device instead of mechanical relays which have disadvantages compared with SSR.