Analysis and investigation of sinusoidal three-phase interleaved flyback inverter for photovoltaic systems
Fotovoltaik sistemler için sınüzoidal üç fazlı termilatörlü flyback inverterinin analizi ve incelenmesi
  1. Tez No: 482492
  2. Yazar: IHSSAN JAMAL FAREED
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. DOĞAN ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, aralıklı topoloji kullanarak Flyback dönüştürücünün güç oranını arttırmaya odaklanmıştır. Çalışmanın başlıca başarıları, çok düşük THD değeri% 3'ün altında olan üç fazlı sinüzoidal çıktı elde etmektir. Geleneksel Flyback dönüştürücünün güç oranını 2.5 KW'a çıkarmak ve özellikle PV panelleri kullanılıyorsa konverterin kaynağından daha fazla güç kullanmasını sağlayan üç fazlı dönüştürücü kullanarak pürüzsüz ve sürekli kaynak gücü sunmak. Bu tezde SPWM tekniği, ara gerilim trafosundaki dönüştürücüden yarı sinüzoidal dalga formu çıkışı elde etmek için Flyback konvertörünün anahtarlarını kontrol etmek için kullanılır. Açılan invertörler, tam AC sinüzoidal dalga biçimini elde etmek için Flyback konvertörünün çıkışını açmak için 50 Hz olan AC yük frekansına uygun olarak düşük anahtarlama frekansı kullanır. Açılma frekans çeviriciyi kontrol etmek için düşük anahtarlama frekansının kullanılması, anahtarlama kayıplarını en aza indirgemek için konvertörün verimliliğini arttırmaya yol açar. İki aşamalı filtreleme THD'yi en aza indirgemek için kullanılır, birinci aşamada Flyback konvertörünün çıkışı, ikinci kademe ise üç fazlı yüke pürüzsüz sinüzoidal dalga formu vermesi için yüke bağlı ikinci derece düşük geçiş filtresi.
Özet (Çeviri)
This thesis is focused on increasing the power rating of Flyback converter by using interleaving topology. The main achievements of the study are to obtain three phase sinusoidal output with very low THD less than 3%. Increasing the power rating of conventional Flyback converter up to 2.5 KW, and delivering smooth and continuous source power by using three-phase converter which also makes the converter utilize more power from the source especially if PV panels are used. In this thesis SPWM technique is used to control the Flyback converter's switches to obtain half sinusoidal waveform output from the converter with intermediate THD. unfolding inverters use low switching frequency in accordance with the ac load frequency which is 50 Hz are used to unfold the output of the Flyback converter to obtain full AC sinusoidal waveform. Using low switching frequency to control the unfolding inverter leads to minimize the switching losses that leads to increase the efficiency of the converter. Two stage filtering is used to minimize the THD, first stage on the output of the Flyback converter while the second stage is the second order low pass filter that is connected to the load to deliver smooth sinusoidal waveform to the three-phase load.