Feasibility assessment and GHG analysis for a 75MW wind energy project in Iraq
Fizilibite değerlendirmesi ve Irak'ta 75MW rüzgar enerjisi projesi GHG analizi
- Tez No: 482499
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUNİR ELFARRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Rüzgar enerjisi yenilenebilir ve çevre dostudur.Birçok çeşitli kullanıcılar tarafından kullanılabilmektedir.Rüzgar enerjisi rejimi hakkında net bilgi etkili planlama ve herhangi rüzgar enerjisi projesinin uygulanması açısından ön gereksinimdir. Enerji tüketimi ve çevre kirliliği negatif sonuçları bakımından açıklığa kavuşmuştur.Yakıt tüketiminden rüzgar enerjisi,solar enerjisi,cezir ve akım enerjisi ve aktif kütle enerjisi gibi alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dönüşüm gerekli bir hal almıştır.En az maliyetli v en uygun alternatif kaynaklar rüzgar enerjisidir.Elektrik gücünde yetersizlik sıkıntısı yaşayan Irak kent toplumlarında,elektrik enerjisi üretmek amacıyla kullanılabilen rüzgarlar vardır.Bizim araştırmamız,rüzgar gücü önemini ortaya çıkararak konuya uygun konuya tekniği kapsamaktadır. (Rüzgar hızı,yıllık elektrik üretimi ve kapasite etkeni) teknik analiz yöntemleri ile nasıl kullanılabileceğini,içeriklerini,sera gazı analizi,ekonomik analizler(Basit geri ödeme(SPB),net bugünkü değer(NPV) ve yaşam boyu tassaruf(LCS)bu araştırmadaki veriler içindir. Al-Nasiriyah,Al-Amarah,Mandali ve Samara gibi Irak'ın tüm bölgelerini kapsayan dört şehirlerin seçerek rüzgar enerjisi potensiyelini araştırmaktayız.
Özet (Çeviri)
Wind energy is renewable and environmentally friendly, and it can be connected to various users. A precise knowledge of the wind energy regime is a pre-requisite for the efficient planning and implementation of any wind energy project. The relationship between energy consumption and environmental pollution has become clear from the negative results, so it has become necessary to convert from fuel consumption to alternative and innovative sources of energy, such as wind energy, solar energy, ebb and flow energy, and active mass energy. One of the least costly and most suitable alternative resources is wind energy. Iraqi urban communities which have experienced a deficiency in electrical power have the winds around them that can be used to generate electrical power. Our examination embraces a technique that suits the subject by uncovering the significance of the power of wind. We examine how it can be used, its components, by means of technical analysis (Wind speed, Annual electricity production and capacity factor), greenhouse gases analysis and financial analyses including the calculations of Simple Payback (SPB), Net Present Value (NPV) and Annual Life Cycle Saving (ALCS) for all data in this research. We study the potential of wind energy for Iraq by selecting the best four sites, namely Al-Nasiriyah, Al-Amarah, Mandali, and Samarra, which are distributed in all areas of Iraq.