Next generation wireless systems antenna with improved coverage using beamforming techniques
Beamforming teknikle kullanarak geliştirilmiş kapsamı yeni nesil kablosuz sistem antenleri
  1. Tez No: 482585
  2. Yazar: HAMAD AMEEN EZZALDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Beamforming sistemi, anten dizilerinde yönlü alım ve iletim için kullanılan bir sinyal işleme tekniğidir. Bu sistemde, tüm enerji, belirli bir yönde arzu edilen bir alıcıya erişmek için bir anten dizilimindeki bir verici öğenin yönlendirilmesi ile bir yönde yönlendirilir. Bu araştırmada, yeni nesil kablosuz iletişim sistemleri için uygulanan beamforming sistemi. Bu çalışmanın amacı, kapsamı iyileştirmek ve paraziti sınırlandırmaktı. Bu amaca ulaşmak için, Minimum Varyans bozulmadan yanıt (MVDR), faz kaydırıcı beamforming ve Doğrusal kısıt minimum varyans (LCMV) gibi farklı beamforming teknikleri. Buna ek olarak, mesafe ve dalga boyu arasındaki oran, ayrı elementler arasındaki mesafe (alan ağırlıklandırma) ve element sayısı gibi farklı parametreler. (MVDR) Doğrusal kısıtlama az varyans (LCMV) ve faz değiştirme huzmesi oluşturma teknikleri ile karşılaştırıldığında daha iyi bir performansa sahip olduğunu ortaya. Simülasyonun sonuçları, eleman sayısının (8) uygulanmasıyla mesafe ve dalga uzunluğu 0.5 arasındaki oranın hem kapsayışı hem de paraziti sınırlandırdığını gösteriyor. Doğrusal dizi akıllı antenin (4, 8, 16, 64,100,169) elemanları, simülasyon programımızda 10 GHz çalışma frekansı, gürültü gücü 0.5 dB ile kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The system of Beam forming is a signal processing technique employed in antenna arrays for directional reception and transmission. In this system, all the energy is steered in one direction by directing a transmitting element in an antenna array to reach a desired receiver in a given direction. In this investigation, the beam forming system applied for the next generation wireless communication systems. The purpose of this study was to improve the coverage and limiting the interference. For achieving this purpose, different beam forming techniques like the Minimum variance distortion less response (MVDR), phase shifter beam forming and Linear constraint minimum variance (LCMV)were applied. In addition, different parameters such as the ratio between distance and wavelength distance between individual elements (space weighting) and number of elements. It is revealed that the (MVDR) has better performance in comparison with the linear constraint minimum variance (LCMV) and phase shifter beam forming technique's. The outcomes of the simulation indicate applying the number of elements (8) the ratio between the distance and wave length 0.5 has enhance both the coverage and limiting the interference. The 4, 8, 16, 64,100,169 elements of the linear array smart antenna are used in our simulation program with the operation frequency10 GHz, noise power is 0.5dB.