Ethnobotanical features of Erbil center (North Iraq)
Erbil şehir merkezinin (Kuzey Irak) etnobotanik özellikleri
- Tez No: 482586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZLI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tez çalışması, 2015 ile 2017 yılları arasında, Erbil şehir merkezinde (Kuzey Irak) yapılmıştır. Araştırma bölgesinin etnobotaniksel araştırılması yapılarak sunulmuştur. Erbil'de geleneksel bitkilerin kullanımı üzerine araştırma yapılmıştır. Bu bilgi geleneksel şifacılar, bitkisel tedavi yapanlar ve derlenmiş görüşmeler yöntemi ile toplanmıştır. Bu veriler ile Erbil'in etnobotaniği tespit edilmiştir. Ayrıca, bu tip çalışmalar farmosötikbotanik ve eczacılık gibi alanlara temel bilgi kaynağı teşkil edecektir. Bu araştırma sonucunda, 63 familyaya ait 159 bitki taksonu içermektedir. Bunlardan 96 takson medikal bitkiler, 34'ü süs, 16'sı meyve, 12'si orman bitkileri, 20'si sebze, 38'i kötü göz ve sihirde kullanılan yağ bitkileri,29'u da baharat bitkileri olarak tespit edilerek sunulmuştur
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out between 2015 and 2017 in Erbil city center (Northern Iraq). Ethnobotanical feature of the research area have been presented by this study. Research has been performed on the traditional plants use in Erbil. The information has been gathered by method of semi-structured interviewswith herbalists and traditional healers. This information confirmation the ethnobotany of Erbil and the need to broaden this study to other areas of the Iraq. With this data, Erbil's ethnobotany has been identified. In addition, such studies will provide a basic source of information on areas such as pharmaceuticals, botanics and pharmacy. In the research area has been determinated 159 plants, belonging to 63 families. 96 of them are medicinal plants, 34 are ornamental plants,16 are fruits, five are construction, 12 are forest plants, 20 are vegetables, 38 are oil plants, 10 are plants use in evil eye and magic, 29 are spice plants.