Adapazarı bölgesi ticari broyler sürülerinde lasalocid, maduramicin ve monensin iyonofor antikoksidiyallerin besi performansları ve ookist atılımı üzerine etkileri
The Comparative efficacy of lasalosid, maduramicin and monensin on fattening performance and occyst
- Tez No: 48266
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYHAN ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
65 6. ÖZET Ticari koşullarda etlik piliç yetiştiriciliğinde koksidiyal unsurlara karşı antikoksidiyal ilaçların rutin uygulanımı gerekmektedir. Sözkomısu antibiyotiklerin kullanım sıklığı ve sürelerine bağlı olarak değişik saha koşullarında etkinlikleri de farklılaşabilmektedir. Bu çalışmada Marmara Bölgesi ticari etlik piliç sürülerinde, lasalosid 100 ppm, maduramisinin 5 ppm ve monensin 100 ppm iyonofor grubu antikoksidiyallerin etkinlikleri araştırılmıştır. Belirtilen dozlarda yem katkısı olarak kullanılan ilaçlar, benzer çevre koşullan ve manejman altında (ilaçlanmamış), kontrol grubunuda içerecek şekilde dört adet broyler sürüsünde değerlendirmeye alınmıştır. Deneme sonucunda kontrol grubu (ilaçlanmamış), lasalosid 100 ppm, maduramisin 5 ppm ve monensin 100 ppm uygulanan deneme grupları 40 gün - yaşta sırasıyla 1674, 1904, 1895 ve 1720 gram dönem sonu bireysel canlı ağırlığa ulaşmışlardır. Denek sürülerde yem dönüşüm oranlan yine sırası ile; 2.045, 1.899, 1.896 ve 1.998 bulunmuştur. Yetiştirme dönemi sonu mortalite oranlan, aynı sıra ile % 7.77, % 6,13, % 2,56 ve % 3.94 olarak saptanmıştır. Dönem sonu ortalama canlı ağırlık ve yem dönüşüm oranı bakımından lasalosid ve maduramisin uygulanan gruplar benzer sonuçlar verirken, bu değerler monensin uygulanan grupta düşük canlı ağırlık ve yemden daha az yararlanma şeklinde saptanmıştır.En yüksek mortalite kontrol grubunda görülmüştür, bunu sırası ile lasalosid, monensin ve maduramisin izlemektedir.66 Ekonomik performansın belirlenmesinde kullanılan etkenlik endeksi gruplar itibarı ile 188.7, 235,5, 243,8 ve 206,7 olarak hesaplanmıştır. Yapılan OPG testlerinde, yetiştirme periyodunun tamamını kapsayan genel rakamlar incelendiğinde en yüksek ookist atılımına kontrol grubu ve sonra lasalosid uygulanan sürüde rastlanırken, bunu monensin ve maduramisin izlemiştir. Tüm denek sürülerde koksidiyoza bağlı klinik belirtiler görülmemiştir. Araştırma bulgularının ışığı alfanda yapılan değerlendirmede, maduramisin daha etkin bulunurken, bunu lasalosid izlemektedir. Monensin test edilen diğer antikoksidiyallerden önemli ölçüde daha az etkinlik göstermiştir. Sonuçlar dünya ölçeğinde yapılan diğer çalışmalar ile uyum göstermektedir. Tüm ilaçlanmış denek sürüler, ilaçlanmamış kontrol grubuna oranla daha iyi besi performansı göstermişlerdir. Günümüz broyler yetiştiriciliğinde kullanılan antikoksidiyallerin saha koşullarındaki etkinliklerini belirlemek için yeni araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
67 7. SUMMARY There is general need to make prophylactic control of coccidiosis in commercial broiler flocks. All the anticoccidial agents have different efficacy levels concerning their structure, previous usage length and intensity. This research has been carried out to investigate comparative efficacy of the three ionophorous anticoccidials and nonmedicated control group, lasalocid 100 ppm, maduramicin 5 ppm and monensin 100 ppm in commercial broiler flocks. According to the survey results; non medicated control group, lasalocid 100 ppm, maduramicin 5 ppm and monensin 100 ppm given 40 days old experimental flocks gained; 1674, 1904, 1895 and 1720 gram average live weights respectively (P< 0,05). The feed conversion of the groups were 2.045, 1.899, 1.896 and 1.988. Also mortality rates were found % 7.77, % 6.13, % 2.56 and % 3.94 at the end of the growing period. In medicated birds that received lasalocid and maduramicin weighed significantly more than monensin group and gave better feed conversion ratio than monensin while lasalocid and maduramicin giving the similar results. All the medicated flocks gave better weight gain compared with the nonmedicated control group significantly.68 The highest mortality rate was found in the control flock and followed by lasalocid, monensin and maduramicin groups respectively. The economic performance in the name of the efficiency index has been found 188.7, 235.5, 243.8 and 206.7 for the groups. The average results of oocysts per gramme analysis (OPG) weekly for the growing period showed that the control group allowed the highest oocyst output followed by lasalocid group closely while monensin and maduramicin medicated birds gave the similar results.There was no clinical sign associated with coccidiosis for all the experimental flocks. In the light of the findings of the research, it is concluded that maduramicin gives the best protection against coccidiosis and lasalocid follows it. Monensin was the least effective comparing with other experimental groups.All the medicated groups showed superior results to the control group. These results are also in agreement with the findings of the researches which have been made worldwide. New researches are required to determine the efficacy of the anticoccidials which are used by modern broiler industry in the commercial field conditions.