Adapazarı bölgesi örneğinde hava kalitesi belirleme çalışması: şehir hava kalitesi ölçümleri ile dispersion modeli sonuçlarının karşılaştırılması
Study of air quality determination in Adapazarı, Turkey: Comparison of dispersion model predictions and the results from an urban air quality measurement network
  1. Tez No: 105595
  2. Yazar: EZZEDDİNE GHANDOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Endüstrileşme ve şehirleşme ile gün geçtikçe artan hava kirliliği problemleri, ülkemizde de bir an önce çözülmesi gereken çevre problemlerinin başında gelmektedir. Gelişmiş ülkelerde bu problemin çözümünde yaygın olarak kullanılan yöntemin, karar verme modelleri ile teçhiz edilmiş Temiz Hava Planlan olduğu görülmektedir. Temiz Hava Planlan ile bağlantılı bu modellerin sağlıklı ve istenilen duyarlıkta çalışabilmesi için modellere girilmesi gereken bilgiler, bölgenin haritası, kirletici kaynak envanteri, meteroloji verileri ve dış hava kalitesi ölçümleridir. Bu çalışmada, gerekli olan model girdileri hazırlanarak, Adapazan bölgesi için böyle bir karar verme modeli geliştirilmiştir. Dağılım modelinden tahmin edilen olan kirletici konsantrasyonları, bölgede bir yıl boyunca, 14 ayn noktada 1 yıl boyunca pasif difüzyon tüpleri kullanılarak gerçekleştirmiş olan aylık S02 ve N02 konsantrasyonları ile karşılaştırılarak, model test edilmiştir. Bu çalışmada, mevcut durumu ve ileride gerçekleşmesi mümkün olabilecek olan yeni bir tesisin kurulması durumunda bölge havasının kalitesinde olabilecek değişiklikleri göstermeye yönelik farklı senaryolar için BREEZE Air Suite (EPA- ISCST3) programı kullanılarak, karar vericiye örnek teşkil edecek bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Model sonuçlan ile ölçüm sonuçlan karşılaştırıldığında, modelde göz önüne alınamayan yöresel kaynaklar ve uzun mesafeli kirletici taşınımının bölgede ölçülen N02 ve S02 konsantrasyonlarına önemli etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısı ile bu tip yerel ve uzun mesfeli kirleticilerden kaynaklanacak olan emisyonlann herhangi bir modelleme çalışmasında mutlaka göz önüne alınması gerekmektedir. Bu çalışmadan, modellemenin yararlı ancak hava kalitesini belirmek için tek başına yeterli olmayan bir araç olduğu görülmüştür. Özellikle karar vericilerin herhangi bir modelin tahminlerini değerlendirebilmesi için bölgesel konsantrasyonlann düzüeylerinin bilinmesinin gerekli olduğu ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler Difüzyon Tüp, N02, S02, hava kalitesi modellemesi, Adapazan Bölgesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The increasing air pollution due to industrialization and urbanization is the leading environmental problem of our country that should be solved promptly. The widely used methods in developed countries in this regard are the application of decision-making models which are equipped with clean air plans. The input variables of these models, to work accurately and sensitively, are the map of the region, pollutant source inventory, meteorological parameters and air quality measurements. In this study, a decision-making model is developed for the region of Adapazarı, Turkey by preparing the required model inputs within this proposed study. This model is then tested by comparing the estimated pollutant concentrations with the one-year NO2 and SO2 measurements that were carried out at 14 different points within the region. A decision-making model is developed for the selected region by preparing the required BREEZE Air Suite (EPA-ISCST3) model inputs within this proposed study, which is then tested under a myriad of developed scenarios by comparing the estimated pollutant concentrations with the recorded diffusion tubes network measurements. The results of this study show that the presence of area sources, such as the existing small villages, can have a significant influence on the measured concentration of NO2 and SO2 in the whole vicinity of the study region. Accordingly, such local or long-distance transported area sources emissions act as significant sources that must be considered within any similar air quality modeling study. In the light of this study, it was found that modeling is a useful, but not enough, tool for the assessment of the ambient air quality. Especially, for decision makers, it has been seen that, a continuous verification of dispersion models with onsite measurements is necessary and must be always performed to assure a good control of the air quality of the investigated region. Key Words Diffusion tube, N02, SO2, air quality modelling, Adapazarı Region