Sağlıklı ve diabetik bireylerde translaminer basınç farkı, lamina kribroza yerleşim yeri, kalınlığı ve okt anjiyografik vasküler yoğunluk bulgularının retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of translaminar pressure difference, lamina cribrosa location, thickness and OCT angiographic vascular density findings in healthy and diabetic subjects
- Tez No: 482729
- Danışmanlar: PROF. MEHMET BAYKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çalışmamızın amacı, sağlıklı ve diabetik bireylerde ki translaminer basınç farkı, lamina kribroza yerleşim yeri ve kalınlığı bulgularının karşılaştırılması ve diabetus mellitusun bu parametreler üzerine etkisini araştırmak. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'nde izlenen diabetik ve diabetik olmayan 140 olgunun göz muayene ve optik koherens tomografi (OKT) sonuçlarının bulunduğu hasta dosyaları retrospektif olarak analiz edildi. Hastaların 71'i kadın, 69'u erkekti. Hastaların 79'u diabetik, 61'i non-diabetik grupta iki başlık altında değerlendrildi. Tüm olguların görme keskinliği, Goldmann aplanasyon tonometresi kullanılarak göz içi basıncı ölçümleri, biomikroskopi ve göz dibi incelemesi, pakimetri, aksiyel uzunluk, OKT ve OKT angio tetkikleri değerlendirildi. Yapılan OKT ölçümlerinden değerlendirilen lamina kribroza kurvatur indexi diabetiklerde 13,717 (5,74-33,91) ve non-diabetikler de 13,118 (5,53-27,05) benzerdi (p=0,181). Lamina kribroza derinliği diabetiklerde 308 (122-622) µm, non-diabetiklerde 354 (158-677) µm idi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to investigate the effect of translaminar pressure difference, location and thickness of lamina cribrosa in healthy and diabetic subjects and the effect of diabetic mellitus on these parameters. Patients with ophthalmic examination and optical coherence tomography (OCT) results of 140 diabetic and non-diabetic patients who were followed up at Uludag University School of Medicine Department of Ophthalmology were retrospectively analyzed. Seventy one of the patients were female, 69 were male. Seventy-nine of the patients were diabetic, and 61 were in the non-diabetic group. All cases were evaluated for visual acuity, intraocular pressure measurements using Goldmann applanation tonometry, biomicroscopy and ocular examination, pachymetry, axial length, OCT and OCT angio examinations. The lamina cribrosa curvature index assessed by OCT measurements was 13,717 (5,74-33,91) in diabetics and 13,118 (5,53-27,05) in non-diabetics (p = 0,181). The depth of lamina cribrosa was 308 (122-622) µm in diabetics and 354 (158-677) µm in non-diabetics.