Deneysel artrit modelinde silymarin ile tedavinin etkisi
The effect of silymarin treatment in the experimental arthritis model
  1. Tez No: 482747
  2. Yazar: ÖZLEM ÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİKMEN DÖKMECİ, DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Adjuvant artrit, hücresel immün yanıtla oluşması ve histopatolojik görünümlerinin benzerliği nedeniyle romatoid artrit modeli olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışmamızda silimarin tedavisinin sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan adjuvant artrit modelindeki etkisini inceledik. Toplam 8 grup oluşturuldu ve her grupta 8 hayvan kullanıldı. Birinci grup kontrol grubu olarak ayrıldı ve pençe takibi sonrası 27. gün kalpten kan alındı. Diğer gruplara ise 0. gün intradermal olarak 0,1 ml FCA injeksiyonu yapıldı. 2. grup artrit kontrol grubu olarak ayrıldı. 17-27. günler arası 10 gün boyunca günde tek doz olarak üçüncü gruba salin (1 ml/kg), dördüncü gruba silimarinin çözücüsü dimetil sülfoksit (DMSO), beşinci gruba silimarin (50 mg/kg), altıncı gruba silimarin (100 mg/kg), yedinci gruba silimarin (200 mg/kg) ve pozitif kontrol olan sekizinci gruba ibuprofen (100 mg/kg) uygulandı. Silimarin ve diğer ilaçlar sıçanlara gavaj yoluyla verildi. Sıçanların ekleminde oluşan artritin Pressure Application Measurement (PAM) cihazıyla mekanik ağrı eşiği ve hipersensivite düzeyi ölçüldü. İnflamatuvar reaksiyon inokülasyon günü 0. gün kabul edilerek; 0, 17 ve 27. günlerde pençelerde oluşan inflamatuvar ödem Plethysmometre cihazı ile ölçülerek değerlendirildi. Aynı günlerde pençelerde oluşan ödemi ve pençe çapını değerlendirmek için kumpas cihazı kullanıldı. 0, 17 ve 27. günlerde sıçanların sağ arka pençelerinin ağrı eşik tepkisini değerlendirmek için Randall-Selitto cihazıyla ölçüm yapıldı. Hayvanlar anestezi altındayken 27. günde kalpten ponksiyon ile kan alındı ve hayvanlara ötenazi uygulandı. Serumda malondialdehit ve inflamatuvar yanıtın göstergeleri olan sitokinlerin düzeyleri ölçülerek, sıçanların eklemleri histopatolojik olarak incelendi. Tüm veriler araştırmanın sonunda istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamız, deneysel adjuvant artrit modelinde silimarin tedavisinin pençe hacmi ölçümleri ve histopatolojik veriler doğrultusunda antiinflamatuvar etkisinin ve ağrı düzeyleri ölçümleri ile de ancak yüksek dozlarda (200 mg/kg) uygulandığında ibuprofene benzer şekilde analjezik etkisinin olabileceğini göstermektedir. Sitokinler ve MDA üzerindeki etkinliklerinde ise anlamlı sonuçlar bulunamadığından bu konuda daha kapsamlı ve ayrıntılı araştırmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Adjuvant arthritis is frequently used as rheumatoid arthritis model due to occurring by cellular immune response and similarities in histopathologic appearance. In our research, we investigated the effect of silymarin cure against adjuvant arthritis model created experimentally in rats. A total of 8 groups were formed and 8 animals were used in each group. The first group was kept as control group and blood was taken from heart on 27th day after paw follow. On 0th day, 0,1 ml FCA injection was applied to the other groups intradermally. The second group was kept as arthritis control group. Saline (1 ml/kg) was applied to the third group, dimethyl sulfoxide which is the solvent of silymarin was applied to the fourth group, silymarin (50 mg/kg) was applied to the fifth group, silymarin (100 mg/kg) was applied to the sixth group, silymarin (200 mg/kg) was applied to the seventh group and ibuprofen (100 mg/kg) was applied to the eight group which was the positive control group between 17th and 27th days for 10 days as one dose daily. Silymarin and other drugs were given to the rats by gavage way. Mechanic pain threshold in the joints and hypersensitivity were evaluated with the device of pressure application measurement which evaluates the arthritis in rats joints by leg pulling reaction of rats stimulated mechanically. Inflammatory reaction was evaluated by measuring with the device of plethysmometer which is used to measure inflammatory edema formed in the joints on the days of 0, 17 and 27 by accepting the inflammatory reaction inoculation day as 0th day. The device of caliper was utilized to measure the edema formed in the joints and to evaluate the diameter of joints on 0th, 17th and 27th days. On the 0th, 17th and 27th days, measures were conducted with the device of Randall-Selitto to evaluate pain threshold reaction of right back paw of the rats. Blood was taken from their hearts by puncture while the animals were under anesthesia and euthanasia was applied. The levels of malondialdehyde which is the final product of lipid peroxidation and cytokines were measured. The joints of rats were placed on formaldehyde by removing them and examined as histopathologically in our Faculty of Medical Pathology Department. Our study indicates the effect occurred by silymarin treatment in experimental adjuvant arthritis model paw volume measurement and antiinflammatory effect via histapathologic data. It also shows a similar effect to ibuprofen when applied in high dosages (200 mg/kg) via pain level measurements. Since no significant results were gained from cytokines and their effect on MDA, it is required to conduct more detailed researches at this respect.