İskemik inmeli hastalarda matriks metalloproteinaz-9 c-1562t gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of matrix metalloproteinase-9 (mmp-9) gene polymorphism in ischemic stroke patients
- Tez No: 482748
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMMAM SİPAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Genetik, Nöroloji, Biophysics, Genetics, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Büyük bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkan inme, morbidite ve mortalitenin önemli bir nedenidir. İnme oranının yüksekliği hipertansiyon, hiperlipidemi, diabetes mellitus, iskemik kalp hastalığı, atriyal fibrilasyon ve sigara gibi bilinen risk faktörlerine bağlıdır. İskemik inme beyine kan getiren damardaki tıkanma sonucu ortaya çıkar. Epidemiyolojik araştırmalardan elde edilen güçlü kanıtlar, iskemik inmenin patogenezindeki genetik etkileri ortaya çıkarmıştır. Çalışmamızın amacı matriks metalloproteinaz-9 C-1562T gen polimorfizminin iskemik inme hastalığı için genetik risk faktörü olma ihtimalini araştırmaktır. Çalışmamızda hasta grubu olarak 60 iskemik inmeli hasta ve kontrol grubu olarak 60 nörolojik hastalığı olmayan kişi bulunmaktadır. Matriks metalloproteinaz-9 C-1562T gen polimorfizmi, polimeraz zincir reaksiyonu ve ardından restriksiyon fragment uzunluk polimorfizmi yöntemleri yardımıyla belirlenmiştir. Çalışmamız sonucunda matriks metalloproteinaz-9 C-1652T gen polimorfizminin iskemik inme hastalığı için genetik risk faktörü olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Stroke, which has emerged as a major health problem, is an important cause of morbidity and mortality. A high proportion of strokes has an ischemic nature for which well-known risk factors as hypertension, hyperlipidemia, diabetes mellitus, ischemic heart disease, atrial fibrillation and smoking. Ischemic strokes occur as a result of an obstruction within a blood vessel supplying blood to the brain. Strong evidence from epidemiological studies has implicated genetic influences in the pathogenesis of ischemic stroke. The aim of our study is to investigate the possibility of genetic risk factor of the matrix metalloproteinase-9 C-1562T gene polymorphism in ischemic stroke disease. Our study include 60 patients with ischemic stroke for patient group and 60 subjects without neurological disease for control group. The matrix metalloproteinase-9 C-1562T gene polymorphism were identified using polymerase chain reaction and subsequent to restriction fragment length polymorphism methods. Consequence of our study, we found that matrix metalloproteinase-9 C-1562T gene polymorphism isn't a genetic risk factor in ischemic disease.