Vestibüler bozukluğu olan hastaların rehabilitasyonunda galvanik vestibüler stimulasyonun etkisi
Effect of rehabilitation with galvanic vestibular stimulation, in patients with vestibular disorder
- Tez No: 482762
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kişide denge şikayetlerine sebep olan periferik vestibüler lezyonlar, günümüz teknolojisi ve klinik şartlarında daha kolay saptanabilmesine karşın, her hasta için gereken yaklaşım aynı değildir. Patolojilerin büyük bir kısmının iyileşmesi daha çok manevra ve/veya egzersizler ile sağlanabilmektedir. Bu durum, mevcut sıkıntısından bir an önce kurtulmayı bekleyen hastanın iyileşme süresinin uzamasına, verilen egzersizi yanlış ve/veya eksik yapmasına ve hatta rehabilitasyondan vazgeçmesine sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tek taraflı periferik vestibüler patolojisi olan katılımcıların, verilen egzersiz programına ek olarak galvanik vestibüler stimülasyon (GVS) ile iyileşmenin olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmamamızda 2 grup yer almıştır; 41 kişi Grup GVS'yi (GVS+kompansasyon egzersizleri (KE) yapan) ve 33 kişi ise Grup Kontrolü (sadece KE yapan) oluşturmuştur. İlk haftada objektif test yöntemleri olan Videonistagmografi (VNG) ve Duyu Organizasyon Testleri (DOT) yapılan katılımcılar, 6 hafta boyunca GVS uygulamak ve/veya bir önceki haftaya göre daha zorlayıcı egzersizler eklemek ayrıca egzersizlerin doğru yapılıp yapılmadığının kontrolü için her hafta kontrole çağırılmış, altıncı haftanın sonunda objektif testler tekrarlanmıştır. Katılımcıların iyileşme durumlarının subjektif değerlendirmesi için ilk hafta da dahil olmak üzere her hafta vizüel analog skala (VAS) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Peripheral vestibular lesions can easily be detected in today's technology and clinical conditions, but the approach required for each patient is not the same. The aim of this study was to increase participants' satisfaction with the unilateral peripheral vestibular pathology, in addition to the exercise program, with galvanic vestibular stimulation (GVS). Participants were divided into 2 groups; group GVS (GVS + compensatory exercises (CE); 41 subjects) and Group Control (only CE; 33 subjects). Participants who underwent videostagmography and sensory organization testing, which were objective test methods at week zero, were invited to check every week for 6 weeks to perform GVS and / or exercise in the CE program and to check that it was done correctly. Objective tests were repeated at the end of the sixth week. Visual Analog Scale (VAS) was administered every week, including the zero week, for the subjective evaluation of participants' recovery status.