Diz osteoartritli hastalarda egzersiz ve farklı nöromusküler elektrik stimülasyonu uygulamalarının ağrı ve fonksiyon üzerine etkileri
The efficacay of exercise and alternative applications of neuromuscular electrical stimulation on pain and function in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 482774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Aktay E. Diz Osteoartritli Hastalarda Egzersiz ve Farklı Nöromusküler Elektrik Stimülasyonu Uygulamalarının Ağrı ve Fonksiyon Üzerine Etkileri. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. 2017. Çalışmanın amacı; diz osteoartriti tedavisinde kullanılan egzersizlerin ve farklı büyüklüklerdeki elektrotlarla uygulanan nöromusküler elektrik stimülasyonu (NMES) uygulamalarının ağrı, eklem hareket açıklığı (EHA), kas kuvveti, fonksiyon depresyon ve hasta memnuniyeti üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 51 olgu dahil edildi ve bu olgular randomize olarak üç gruba ayrıldı. Grup 1'e yalnızca egzersiz, Grup 2'ye aktif kontraksiyonla eş zamanlı standart elektrotlu NMES uygulaması, Grup 3'e aktif kontraksiyonla eş zamanlı geniş elektrotlu elektrotlu NMES uygulaması haftanın 3 günü 18 seans uygulandı. Ağrı Görsel Analog Skala (GAS) ile EHA dijital gonyometre ile, kas kuvveti“Hand-held”dinamometre (Lafayette Instrument®, Lafayette, IN) ile, fonksiyonel durum WOMAC (Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri) indeksi ve merdiven çıkma testi ile, denge tek ayak üzerinde durma testi ile, depresyon Hastane Anksiyete Depresyon Skalası ve hasta memnuniyeti Global Değişim Ölçeği ile değerlendirildi. Değerlendirmelerin tümü tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere iki kere yapıldı. Tedavi öncesinde, gruplar arasında sosyodemografik ve klinik özellikler bakımından yaş ortalaması (p=0,045) dışındaki diğer parametrelerde istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aktay, E. The Efficacay of Exercise and Alternative Applications of Neuromuscular Electrical Stimulation on Pain and Function in Patients with Knee Osteoarthritis. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Physiotherapy and Rehabilitation. Master Thesis. Istanbul. 2017. The aim of the study was to investigate the efficacy of exercise and different sized electrodes of neuromuscular electrical stimulation (NMES) applications on pain, range of motion (ROM), msucle strength, function status, depression and patient satisfaction in knee osteoarthritis. 51 voluntary patients were included in the study and these patients divided into three groups randomly. For Group 1 only exercise, for Group 2 simultaneously active contraction via standard electrode with NMES, for Group 3 simultaneously active contraction with NMES with large electrodes applied for 3 days per week, 18 session. Pain was measured with Visual Analogue Scale (VAS), ROM was measured with digital goniometer, muscle strength was measured with“Hand-held”dynamometer (Lafayette Instrument®, Lafayette, IN), functional status were measured with WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities) Index and stair climbing test, balance was analysed with one leg standing test, depression was scored with Hospital Anxiety Depression Scale and patients satisfaction was scored with Global Rating Change Scales. The cases evaluated before and after treatment. There was no statistically significant difference between the sociodemographic and clinical caracteristics of the groups, except age of patients, before treatment (p>0,05).