Madde kullanım bozukluğunda rolü olabilecek genlerin DNA düzeyinde araştırılması ve bulguların klinik parametrelerle karşılaştırılması
Investigation of genes that may have a role in substance use disorder at DNA level and comparison of findings with clinical parameters
  1. Tez No: 482773
  2. Yazar: SELİN KURNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SACİDE PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Madde kullanım bozukluğu (MKB) tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarından bir tanesidir. MKB dopamin gibi nörotransmitterlerin seviyesini değiştirir ve ilaç ödül sistemi üzerinde önemli bir role sahiptir. Yapılan araştırmalar birçok aday genin MKB ile ilişkisi olduğunu göstermektedir. Çalışmamızda MKB üzerinde etkili olabilecek aday gen varyantları COMT (Val158/108Met), CNR2 (rs2501432 ve rs2229579), UCP2 (rs659366) ve IL-17 (rs763780) ve klinik parametrelerin karşılaştırılması amaçlanmaktadır. 100 kontrol grubu ve 136 MKB olan grup çalışmaya dahil edilmiştir. Periferak kandan DNA izolasyonu yapılmıştır. Varyantlar PCR-RFLP metodu ve agaroz jel kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Substance use disorders (SUD) are the one of the most important public health problem in our country as well as all over the world. SUD alters levels of neurotransmitters such as dopamine and its systems play a prominent role in drug reward. Studies reported that lots of genes are candidate in SUD. We aimed to compare clinical parameters and gene variants of COMT (Val158-rs4680/108Met-rs6269), CNR2 (rs2501432 and rs2229579), UCP2 (rs659366) and IL-17 (rs763780) which are possible candidate genes in SUD. 100 control group and 136 SUD group were included in the study. DNA isolated from peripheral blood cells. The genotypes of the study variants were determined using the PCR-RFLP method and agarose gel was used for analysis.