Koklear implant kullanıcılarının gürültülü ve sessiz ortamlarda işitsel kortikal yanıtlarının, dil gelişim düzeyleri ile karşılaştırılması
The comparison of cochlear implant user's cortical response and language development level in noisy and silent environment
- Tez No: 482781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHRA POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İşitme kayıplı kişilerin dil ve konuşma gelişimlerini etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlar; işitme kaybının derecesi, işitme kaybının meydana geldiği dönem, işitme kaybının teşhis edildiği dönemdir. İşitme kayıplı çocuklarda alıcı ve ifade edici dil becerileri normal işiten çocuklara göre daha yavaştır. Koklear implant; bilateral ileri ve çok ileri derecede sensörinöral işitme kayıplı, işitme cihazından fayda görmeyen hastaların duyabilmeleri için geliştirilmiş bir cihazdır. Ameliyat sonrası implant, alçak ve yüksek frekanslardaki konuşma seslerinin önemli bir bölümünün duyulmasını sağlamaktadır. Ayrıca, implant kullanım süresi, kullanıcının aldığı rehabilitasyon ve ek handikaplarının olması gibi durumlar koklear implant performansını etkileyen faktörler olarak vurgulanmaktadır. Çalışmaya doğuştan ileri- çok ileri derecede işitme kaybına sahip, koklear implant olan 30 tane denek dahil edilmiştir. İşitsel kortikal yanıtlar, Frye HearLab ACA® sürüm 1.0 ile kaydedilmiştir. Uyaranlar; 1m mesafe, sıfır derece açıdan, sistemin uygun hoparlör sistemi ile /m/, /t/, /g/ fonemleri, Önce; 75 dBSPL uyaran şiddetinde, sessiz ortamda; daha sonra 75dBSPL uyaran, 65dBHL kokteyl parti gürültüsü (S/N=+10dB) sunulması ile değerlendirilmiş ve her iki durum birbiri ile karşılaştırılmıştır. Ardından bireyin dil gelişiminin değerlendirilmesi için, 75 dBHL şiddetinde sabit konuşma ile Dil Gelişim Testi(TEDİL), daha sonra 75 dBHL şiddetinde konuşma, 65 dBHL kokteyl parti gürültüsü (S/N=+10dB) sunulması ile dil gelişimi değerlendirilmiş olup bu dört durum birbiriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are numerous factors affecting the development of language and speech of the people with hearing loss. These are the degree of hearing loss, the period of the incidence, the time of diagnosis of the hearing loss. In children with hearing loss, receptive and expressive language skills are slower as compared to the normal hearing children. Cochlear implant is a device which has been improved to enable the patients with bilateral advanced and severe advanced sensorineural hearing loss – also did not get a favourable result from hearing aids- to hear. After the operation t the considerable part of speech voices in low and high frequencies are enabled to be heard by the Implant. Also; the conditions such as operating time of implant, rehabilitation that the user has got and the case of multihandicaps are emphasized as the factors affecting the perfomance of cochlear implant. 30 subjects who have cochlear implant and - with congenital advanced and severe advanced hearing loss - are included in the study. Auditory cortical responses are recorded through Frye HearLab ACA® version 1.0. Stimuluses; from 1-meter distance and 0°-degree angle, with the proper speaker unit of the system; firstly, the phonemes /m/, /t/, /g/ were evaluated by enabling in a silent environment at a 75 dBSPL, stimulus–level and then 75dBSPL stimulus, 65dBHL cocktail party noise and these two cases were compared. After that; in order to asess the subjects language development, 75 dBHL level stable speech and Language Development Test (TEDİL) and then 75 dBHL level speech and 65 dBHL level party cocktail noise (S/N=+10dB) were enabled. Finally; these four incidences are compared to each other.