Obezite tanılı çocuklarda proinflamatuar belirteçlerin tükürük ve serum düzeylerinin ağız-diş sağlığı ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between pro-inflammatory biomarkers in saliva and serum samples and oral health status in obese children
  1. Tez No: 482860
  2. Yazar: CEREN GÜNEY TOLGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE AREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş: Obezite dünya genelinde prevalansı gittikçe artan multifaktöriyel bir hastalıktır. Vücutta yağ dokusu artışına bağlı olarak bazı adipositokin düzeylerinde değişiklikler görülmektedir. Amaç: Bu çalışmada, obez, aşırı ağırlıklı ve normal ağırlıklı çocuklarda leptin ve adiponektin hormonlarının tükürük ve serum düzeyleri arasındaki ilişkinin araştırılmasının yanı sıra, çalışmaya katılan hastaların periodontal hastalık, diş çürüğü ve dental erozyon açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma kapsamına dahil edilen 6-13 yaşları arasında toplam 115 çocuk, çalışma grubu (obez,n=43; aşırı ağırlıklı,n=24) ve kontrol grubu (normal ağırlıklı,n=48) olacak şekilde iki gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan çocuklardan velileri ile birlikte ayrıntılı anamnez alınmasının ardından, egzersiz, TV/bilgisayar kullanımı, beslenme alışkanlıkları ile ilgili sorular yöneltilerek, vücut ağırlığı, boy, bel, baş çevresi ölçümleri ve ağız-içi muayeneleri yapılmıştır. 10-12 saat açlık sonrasında eş zamanlı olarak serum ve tükürük örnekleri toplanarak, ELISA yöntemi ile leptin ve adiponektin düzeyleri belirlenmiş ve SPSS 22.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: VKI artışı ile birlikte serum leptin düzeylerinde artış, adiponektin düzeyinde düşüş görülmesine rağmen, tükürük seviyeleri ile arasında pozitif korelasyon bulunamamıştır. Obez çocuklarda periodontal hastalık riski artarken, diş çürüğüne rastlanma oranının düşük olduğu görülmüştür. Dental erozyon yalnızca çalışma grubundaki çocuklarda (%9) görülmüştür. Egzersizin leptin ve adiponektin hormonları üzerine olumlu etkisi saptanamamıştır. Yüksek kalorili beslenen obez çocuklarda serum leptin seviyelerinin arttığı görülürken, adiponektin ile beslenme alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Çalışma grubunda TV/bilgisayar başında geçirilen sürenin arttığı gözlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmanın sonuçlarına dayanarak, leptin ve adiponektin hormonlarının tükürük örneklerinde incelenmesinin güvenilir bir yöntem olarak kullanılamayacağı düşünülmektedir. Çocukluk çağı obezitesinin, periodontal hastalıklar açısından önemli bir risk faktörü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity is a multifactorial disease with a worldwide increasing prevalence.The increase of adipose tissue results in changes of some adipocytokine levels. Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship between saliva and serum levels of leptin and adiponectin in obese, over-weight and normal- weight children, as well as the relationship between obesity and periodontal disease, dental caries and dental erosion. Methods: A total of 115 children between the ages of 6-13 were included in this study: Study group (obese,n=43, overweight,n=24) and control group (normal weight,n=48).After Detailed anamnesis, questions about exercise, TV/computer use, dietary habits were directed to children and their parents.Body weight, height, waist/head circumference measurements and oral examinations were conducted.Serum and saliva samples were collected simultaneously after 10-12 hours of fasting and leptin/adiponectin levels were analysed by ELISA.Statistical analyses were made using SPSS 22.0 program. Results: Although there was an increase in serum leptin and a decrease in serum adiponectin levels with increasing BMI, there were no correlation with salivary levels. In obese children, periodontal diseases were increased, while dental caries were decreased.Dental erosion was only present in the study group(9%).Effects of the exercise on leptin and adiponectin were not detected. Serum leptin levels were elevated in obese children with a high-fat diet, but there wasn't a relationship between adiponectin and dietary habits.TV/computer use were increased in the study group. Conclusion: According to our results, salivary leptin and adiponectin can't be used as a reliable biomarker.Childhood obesity is an important risk factor for periodontal diseases