Fen ve teknoloji dersinde görsel materyallerle yürütülen etkinliklerin genotip – çevre etkileşiminin kavranmasına etkisi
In science and technology lesson, activities performed with visual materials' affects of comprehension of the interaction of genotype and environment
- Tez No: 483086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmada, ilköğretim öğrencilerinin Fen ve Teknoloji Dersinde görsel materyallerle yürütülen etkinliklerin genotip–çevre etkileşiminin kavranmasına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, ön test–son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. 2013-2014 eğitim-öğretim yılının ilk döneminde yapılan bu çalışmanın örneklemini, Muğla'nın merkez ilçesi Menteşe'ye bağlı ortaokullarda öğrenim gören sekizinci sınıftaki öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunda 46 öğrenci bulunmaktadır. Deney ve kontrol gruplarının başarı düzeyleri homojendir. Deney grubu öğrencilerine görsel materyallerle desteklenmiş etkinlikler uygulanmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine ise soru-cevap, düz anlatım, tartışma ve gösterme yöntemleri uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Genotip-Çevre Etkileşimi Akademik Başarı Testi”ve araştırmacı dokümanları kullanılmıştır. Bu test için pilot uygulama yapılmış ve testteki yetersiz maddeler elenmiştir. Madde analizinin istatistik sonuçlarından yararlanılmıştır. Test için güvenirlik katsayısı, Kuder-Richardson (KR-20) formülüne göre 0.824 hesaplanmıştır. Araştırmacının hazırlamış olduğu akademik başarı testi, öğrenciler için ön test-son test olarak kullanılmıştır. Görsel materyallerle hazırlanan etkinliklerin, genotip-çevre algısını incelemek için nicel ve nitel analiz yöntemi kullanılmıştır. Toplanan verilerin, istatistiksel analizinde SPSS 22 bilgisayar paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın nitel kısmında ise öğrencilerin kavramları nasıl yapılandırdıklarını belirlemek için araştırmacı tarafından hazırlanmış araştırmacı dokümanlarından yararlanılmıştır. Çalışmada, akademik başarı ön test puanlarına göre deney ve kontrol gruplarının ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Grupların homojen olduğu belirlenmiştir. Etkinlikler sonrasında, akademik başarı ön test ve son test başarı puanları karşılaştırılmıştır. Bu sonuca göre deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında genotip-çevre etkileşimi ile ilgili yapılan etkinliklerin anlamlı farklılıklar oluşturduğu bulunmuştur. Deney grubundaki öğrencilerin genotip-çevre etkileşimini daha iyi algıladıkları yönünde olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Ayrıca, cinsiyetlere göre de genotip-çevre etkileşiminin doğru algılanmasında anlamlı farklılıkların olduğu saptanmıştır. Araştırmacı dokümanlarına göre öğrenciler, genlerin çevrenin etkisiyle işleyişinin değişebileceğini söylemişlerdir. Ayrıca görsel materyallerin soyut olan kavramları somut hale getirdiği sonucuna varılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda araştırmacılara ve öğretmenlere yönelik öneriler sunulmuştur. Bu çalışmanın ilköğretim öğrencileri üzerinde fen okur-yazarlığının artırılması bakımından etkili olacağı öngörülmektedir. Öğretmenler için de genotip-çevre etkileşiminin daha iyi algılanması için görsel materyallerle hazırlanan etkinliklerin yararı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
On the research, primary school student's in science and technology lesson activities performed with visual materials affects of the interaction of genotype and environment's determination is aimed. On the reseach, pre test- final test experimental pattern group is used. This studies sample which is performed in 2013-2014 education year's first term is consisted of 8th classes students who studies at secondary schools located in Menteşe, Muğla's central province. The research's study group is consisted of 46 students. Experiment and control group's success level is homogeneus. Activities supported with visual materials is implemented on experiment group students. Question and Answer, straight lecturing, discussion and demonstration methods is implemented on control group students. As a data gathering device, interaction of“Genotype and Environment Academic Success Test”developed by researcher and researcher documents are used. For this test, pilot application is made and inadequate articles is elected. It is benefited from article analysis results. Reliability parameter for test is counted 0.824 according to Kuder- Richardson (KR-20) Formula. Academic success test prepared by researcher is used as pre test and final test for students. On activites prepared by visual materials, for investigating genotype and environment perception, quantitive and qualitative analysis method is used. On collected data's statistical anaylis SPSS 22 computer packed programme is used. On researches qualititative part for denoting students how to constitute concepts, is benefited from researcher documents prepared by researcher. In the study, it is found that there is no significiant difference between experiment and control groups average according to academic success pre test points. It is identified that groups are homogenous. At the end of the activities, academic success pre test and final test success points are compared. According to this result, it is found that there is a meaningful difference between experiment and control students about of interaction of genotype and environments. On the experiment group students, it is obtained that they percept the relation between genotype and environment better. Also, it is determined that there is meaningful difference student's better perception of interaction of genotype and environent according to gender. According to researcher documents, the students said that the environmental effects of a change in the functioning of genes. In addition, abstract concepts of visual materials have come to the conclusion that they make concrete. Suggestions for researchers and teachers was presented. It is envisaged that this study will be a benefit for primary school student's increasing of science literacy. For teachers it is thought that activities prepared by visual materials will be a benefit to percept interaction of genotype and environment better.