Imagining military, nation, and peace: The narratives of the post-2015 women conscripts-volunteers in Lithuania
Ordu, millet ve barışı düşlemek: Litvanya'da 2015 sonrası gönüllü kadın askerlerin anlatıları
  1. Tez No: 483297
  2. Yazar: GRETA ARMONAITYTE
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AYŞE BETÜL ÇELİK KIBRIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
2015 yılındaki askere alım yasasındaki değişiklikten sonra Litvanyada 160 kadın gönüllü olarak askere yazıldı. Bu tez çalışmasıyla Litvan ordusundaki kadınların devlet kademelerinde kendilerini nasıl konumlandırdıkları, ülke güvenliğini, savaş ve barışı, kimliği sosyal cinsiyet bağlamında nasıl algıladıkları ilk kez sorgulanmaktadır. Litvan ordusundaki güncel değişiklikler incelenirken kadınların çatışma çözümü, barış devamlılığı ve orduya dahil olması için NATO ve UNSCR 1325 gibi kurumların çabalarını da göz önünde bulundurulmalıdır. Çalışma için 18 adet yarı-yapılandırılmış röportaj gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler kadınların orduya katılma kararlarının bir mükellefiyet duygusunu yansıttığını, ülkeyi korumak ve savunmak için gerçekleştirilmesi gereken bir görev ve karlı bir kariyer tercihi olarak görüldüğünü ortaya çıkartmıştır. Orduda görev almak kadını güçlendirici bir görev olarak görülmüştür. Devletin güvende olması durumu kendisini savunma yetisi üzerinden algılanırken, devlet kurumları ve sivil vatandaşlar devletin güvenliğinden sorumlular olarak tanınmıştır. Savaşlar insan doğasının bir sonucu ya da öncü siyasi partiler tarafından kararlaştırılan, siyasi motivasyonlar ve çıkarlardan kaynaklı olaylar olarak tanımlanmıştır. Ordunun barış zamanındaki görevinin barışı sürdürmek ve korumak olduğuna inanılırken, diğer şartlarda;savaş zamanı, savunma zamanı gibi, duruma bağlı olarak tanımlanmıştır. Savaş ve barışın etkileri etraflıca tartışılmamaktadır, ve çoğunlukla erkek ve kadınlar tarafından farklı kalıtımsal kararkteristiklerden dolayı farklı şekilde tecrübe edildiğine inanılmıştır. Ordunun tam anlamıyla bir üyesi sayılabilmek için cinsiyet kimliğinin üzerine müzakere edilmesi zorunludur. Ayrımcılığın ve eşitsizliğin ordunun farklı kademelerinde tartışılmaması sonucu kadınlar olumsuz ve cesaret kırıcı yorum ve tavırları normalleştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Since the reinstatement of 2015 conscription law in Lithuania, a total of 160 women have joined the military as conscripts-volunteers. This thesis is the first attempt to inquire where women in the military in Lithuania position themselves in state processes, how they perceive state-security, war and peace, and identity concerning gender. The recent developments in the military in Lithuania and the current case should be considered in relation to the efforts of NATO and UNSCR 1325 to include women in conflict resolution, peacekeeping, and therefore, military. Eighteen semi-structured interviews were conducted. The collected data has revealed that being able to serve in the military, was seen as empowering by women. State institutions and civilians were identified as carrying responsibility for state security. War was either described as an occurrence of human nature, and thus, an inherent part of human experience, or something caused by political motives and interests, and decided by the leading political parties. Military‟s role in peace was believed to be protecting and sustaining peace, while in other cases they were identified as conditional – only in the time of war, and only for defense. Peace or war effects were not discussed extensively, and were mostly believed to be experienced by men and women differently, because of“inherent”different characteristics. Gender identities mostly have to be negotiated, in order to become a full member. Discrimination or inequality were not discussed on different levels, thus, negative or discouraging comments and attitudes in the military are highly normalized by the women.