Visual notes: Geographies i have not lived in
Görsel notlar: Yaşamadığım coğrafyalar
  1. Tez No: 483315
  2. Yazar: DİDEM ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAĞ AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu metin,“Yaşamadığım Coğrafyalar”sergisini destekleyen bir çalışmadır ve sergiden ayrı olarak değerlendirilemez.“Yaşamadığım Coğrafyalar”gördüklerim ve deneyimlediklerim üzerinden bir sanatsal üretim süreci metni olarak tasarlandı. Şu sorulardan hareketle bu metni oluşturmayı amaçladım. Yaşadığımız coğrafyada (Türkiye'de), yaşanan anlık olaylar, sosyopolitik durumlar, yolda geçen zamanlar, bu zamanlar süresinde görülenler ve toplananlar sanat malzemesi olabilir mi? Bu süreç nasıl bir süreçtir? Yöntem ve gözlemlerin bu sürece sağladığı etki üzerinden, benim için biriktirme alanı olan atölyenin sanatsal üretim üzerine etkisini sorgulamayı amaçlayacağım.“Yaşamadığım Coğrafyalar”başlıklı sergimi meydana getiren işleri analiz etmeye çalışırken, kişinin kendi kişisel geçmişiyle bağ kurabileceği bir alan yaratmayı amaçlıyorum.
Özet (Çeviri)
This text supports the exhibition,“Geographies I Have Not Lived in”and it is not to be considered as a text on its own without the exhibition.“Geographies I Have Not Lived in”is a text based on the artistic production process through the things seen and experienced. The issues and questions that helped me frame the text are: Momentary events, the socio-political conditions of Turkey, the time passed commuting every day to university, observations at these times, things collected—whether they can become materials for art? What kind of a process would this constitute? I intend to look at the impact of this method, observe this process and analyze the studio as a site of accumulation. While examining the works that constitute the exhibition,“Geographies I Have Not Lived in”, I aim to produce a sphere that each reader can relate to through their personal history.