A new phase in Turkey-EU relations: The refugee deal
Türkiye-AB ilişkilerinde yeni dönem: Mülteci anlaşması
- Tez No: 483316
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MÜFTÜLER BAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Avrupa Birliği'nin ortak bir göç politikası oluşturma süreci 1980'lere kadar gitmektedir. Bu süreç Tek Avrupa Senedi ve Schengen Antlaşması ile başladı. Göç Politikası sonraki gelen antlaşmalarla daha da güçlendirildi- Maastricht Antlaşması ve Amsterdam Antlaşması. Fakat bu düzenlemeler Suriyeli mülteci krizinde istenilen sonucu getirmediler. AB yeniden iskan ve hotspotlarla yeniden yerleştirme gibi yeni politikalar uygulamasına rağmen kriz devam etti. Bundan dolayı yeni bir politika olan mülteci anlaşması oluşturuldu. Bu anlaşma aynı krizde farklı çıkarları olan tarafların müzakerelerinin bir sonucu gibi gözükmektedir. ESI'den alınan data doğrultusunda anlaşmanın izleyen aylarda başarılı olduğu görülmektedir ancak anlaşmanın gelecek sonuçları tahmin edilememektedir. Tüm bu düzenlemeler gösteriyorki, AB göç politikasını değişen yeni krizlere göre değiştirmelidir. Her krizle AB eksik noktalarını deneyimleyip, daha fazla entegrasyon için yeni politikalar üretmektedir. Suriyeli mülteci krizide bölye bir entegrasyonun yolunu açacaktır.
Özet (Çeviri)
The process of a common migration policy of the European Union goes back to 1980s. It has started with the Single European Act and Schengen Agreement. The migration policy strengthened with further agreements- the Maastricht Treaty and the Amsterdam Treaty. However, these regulations did not create a desirable solution to Syrian refugee crisis. Even though the EU imposed new policies to the crisis such as resettlement and relocation with hotspots, the crisis continued. Therefore a new policy such as the refugee deal was introduced. The deal seems to be an outcome of negotiations of various actors on the same crisis with separate interest. Upon the data taken from ESI, it seems that the deal was successful for following months however future consequences of the deal are not predictable. All these initiatives of the EU for Syrian refugee crisis indicate that the EU has a migration policy that needed to be updated with in accordance with the current crisis. With each crisis, the EU experiences its missing point which led to new policies for further integration for the EU. Syrian refugee crisis would also lead to such an integration process.