İslam Hukukunda öşrü verilen ziraat mahsullerinin tasnifi
Classificition of agri culturalcropsin Islamic Law tithe [Ushr] is given
  1. Tez No: 483366
  2. Yazar: MEHMET ALADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BÜNYAMİN ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İslâm Dininin en önemli esaslarından biri olan öşür ibadeti, Hz. Peygamber zamanında kurum haline getirilmiş ve bu kurumun organizesi kamu otoritesinin yetkisine havale edilmiştir. Hz. Peygamber döneminde öşür ürünlerinin toplanma zamanı belirlenmiş, düzenli bir şekilde toplanması için görevliler atanmış, toplanan öşür ürünleri kayıt altına alınmış ve Kur'ân-ı Kerîm'de belirtilen yerlere dağıtılmıştır. Öşür müessesesinin işlevselliğini yerine getiren en önemli organ ise öşür toplayan görevliler olmuştur. İslâm'ın yayıldığı coğrafyalara gönderilen görevliler öşre tabi olan ziraat mahsullerini toplayarak sosyal dengeyi sağlamışlardır. Öşür müessesesi, Hz. Peygamber döneminde inşa edilmiş sosyal bir kurumdur. Bu kurum tam anlamıyla işlerlik kazandığı için toplumdaki fakirlik problemine çare bulunmuş ve insanların sıkıntıları büyük oranda çözülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Ziraat, Mahsul, Öşür, Zekât, İnfak.
Özet (Çeviri)
The Usur worship that is one of the most important principles of Islam becamean organization at time of Our Prophet and organization of this institution has been transferred to public authority. Time for gathering usur property has been determined at time of Prophet andofficials have been assigned to gather them regularly, gathered usur has been recardedand they have been distributed stated places in the Quran the most important organ that implements functionality of usur institution became the usur officials. The usur officials performed their duties in due form in the geography where Islam spread. Consequently, usur institution hasbeen built at time of Prophet and has beenmanaged by public authority. This institution became functional properly so povertyproblem in the society has been solved and problems of the people have been resolved greatly. Keyword: Agriculture, Crop, The Usur, Alms, Charity.