Ticaret ve Ziraat Nezareti mecmuası'nda Osmanlı Devleti'nde tarım (1912-1918)
Agriculture in the Ottoman State in the journal of Trade and Agriculture Ministry (1912-1918)
- Tez No: 483365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tarih, Ziraat, Economics, History, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmamızda 1912-1918 yılları arasında çıkan Ticaret ve Ziraat Nezareti Mecmuası dergisinin, tarım ve ziraat ile ilgili yapılan incelemelerini günümüz Türkçesine uyarlamaya çalıştık. Okumalarımız esnasında bir takım haşerat ve özellikle çekirge istilaları neticesinde ortaya çıkan tarımsal felaketler, bazı iklim koşullarından kaynaklı başta filoksera olmak üzere birçok hastalık oluştuğunu gördük. Tarımın geliştirilmesine yönelik faaliyetler kimyevi gübre, yeni alet ve makine kullanımlarıyla ve çıkarılan kanunlarla ilgili bilgileri aktarmaya çalıştık. Ticaret ve Ziraat Nezareti Mecmuası, 1912-1918 yılları arasında Osmanlı Devleti'nde ziraat alanında kullanılan teknik yöntem ve gübreleme konularına ışık tutmaktadır. Bu yönüyle 1912-1918 yılları arasında yayımlanan dergiler arasında öne çıkmaktadır. Anahtar Kelimeler; Osmanlı Devleti, Ziraat, Ticaret ve Ziraat Nezareti Mecmuası
Özet (Çeviri)
In this research we tried to assessment of Agriculture in the Ottoman State in the Journal of Trade and Agriculture Ministry published between 1912 and 1918 to modern Turkish. We have seen many agricultural disaster occured from insect invasions especially grasshopper and a lot of formated diseases owing to some climate conditions initially phylloxera. We tried to post interesting informations, introduced laws of activity for development of agriculture, chemical fertilizer, using new tools and machines. The Journal of Trade and Agriculture Ministry is clear up to used the tecnical methods in agriculture and fertilization subjects in the Ottoman State between 1912-1918. As a result of stands out among the journals, were published between 1912 and 1918. Keywords; Ottoman Empire, Agriculture, The Journal of Trade and Agriculture Ministry