Using data envelopment analysis and malmquist total factor productivity index for agriculture of Turkish regions
Türkiye bölgelerinin tarımsal performansının veri zarflama analizi ve malmquist toplam faktör verimliliği endeksi ile değerlendirilmesi
- Tez No: 483467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE TEKİNER MOĞULKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarım, artmakta olan nüfusun yiyecek ihtiyacını karşılamadaki önemli rolünün yanında, Türkiye'nin temel ekonomik sektörlerinden biridir. Tarım alanında gelişme sağlanması için performans değerlendirmesi önemli bir ihtiyaçtır. Etkinlik ve verimlilik ölçümleri, performans analizinde kullanılan temel kavramlardır ve tarım alanındaki performans analizi çalışmalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmada Türkiye'deki tarım sektörünün 2006-2015 yılları arasındaki etkinlik ve verimliliği analiz edilmiştir. Türkiye'nin NUTS2 bölgelerinin etkinlik ve verimliliğini, belirlenen 10 yıllık süre içerisinde değerlendirmek üzere parametrik olmayan bir etkinlik ölçme tekniği olarak Veri Zarflama Analizi (VZA) ve Malmquist Toplam Faktör Verimlilik (TFV) Endeksi kullanılmıştır. Bu çalışmada, 'toplam tarımsal üretim değeri' çıktı değişkeni olarak belirlenmiş ve altı girdi değişkeni de alan, işgücü, makine, canlı hayvan, gübre ve kamu yatırımı olarak seçilmiştir. Analizlerde DEAP2.1 bilgisayar programı kullanılmıştır. Birinci analiz, Türkiye'deki 26 bölgenin tarım sektörü icin TFV değişimi ve bileşenlerinin (teknik etkinlik değişimi, teknolojik değişimi, saf teknik etkinlik ve ölçek etkinlik degişimi) belirlenen dönemdeki Malmquist endeks değerlerini vermektedir. Sonuçlara göre bölgelerin tarımsal TFV'si yıllık ortalama %2 azalmıştır. Tarımdaki maksimum TFV yükselmesi ortalama %12'lik bir artışla 2007-2008 yılları arasında meydana gelmiştir. TFV'deki en fazla gerileme ise ortalama %13'lük bir düşüş ile 2010-2011 yılları arasında gerçekleşmistir. Buna ek olarak, etkin olmayan bölgelerin girdi kullanımlarını incelemek üzere 2006-2015 arasındaki tüm yıllar için VZA uygulanmıştır. Ve bu bölgelerin ilgili yıllardaki etkinliklerini artırmaya yönelik hedeflere ve yöntemlere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agriculture is one of the main economic sectors in Turkey besides its essential role in meeting the food demand of an increasing population. It is a simple fact that, for an improvement in agricultural sector, a performance evaluation is necessitated. Efficiency and productivity measurements are key concepts in performance evaluation and widely used in many studies conducted on agricultural performance analysis. With this regard, in this study, the productivity and efficiency of Turkish agricultural sector were analyzed for the years between 2006-2015. As being a non-parametric efficiency measurement technique, Data Envelopment Analysis (DEA) and Malmquist Total Factor Productivity (TFP) Index methods were used to examine the agricultural efficiency and productivity of 26 NUTS2 (The Nomenclature of Territorial Units for Statistics) regions of Turkey for the selected 10-year period. In this study, total agricultural production value is used as the output variable and six input variables are selected as: land, labor, machine, livestock and government investment. The analysis was conducted via the computer program DEAP2.1. The results of the first analysis provided the Malmquist index values for TFP change and its components (technical efficiency change, technological change, pure technical efficiency change and scale efficiency change) in agriculture of 26 regions in Turkey for the selected time period. The result reveals that agricultural TFP of regions has decreased by 2% annually on average. The maximum TFP growth in agriculture occurred between 2007 and 2008 with a mean increase of 12% in overall TFP of regions. On the other hand, the greatest regression in the overall TFP was observed in 2010-2011 period by a decrease of 13%. As a further analysis, DEA was applied for each year between 2006-2015 to investigate the input usage of regions that were found to be inefficient and to examine the possible ways of improving their efficiency in the corresponding years through the results of DEA.