300 yataklı hastanede kurulacak kojenerasyon/trijenerasyon santralinin teknoekonomik analizi
Technoeconomical analysis of cogeneration/trigeneration system in the hospital of 300 bed capacity
  1. Tez No: 483506
  2. Yazar: ERSOY ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK MISIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Edirne İli'nde kurulacak 300 yataklı kamu hastanesinde enerji verimliliğini üst düzeyde kullanabilmek amacı ile tesis edilen trijeneratör santralinin teknoekonomik analizi yapılmıştır. Kojenerasyon en yalın ifadeyle, enerjinin hem elektrik hem de ısı biçimlerinde aynı sistemden, eş zamanlı olarak beraberce üretilmesidir. Bu birliktelik, iki enerji biçiminin kendi başlarına ayrı yerlerde üretilmesinden daha ekonomik sonuçlar vermektedir. Teze konu hastanede tesis edilen trijeneratör sistemi gaz motorlu olarak planlanmıştır. Gaz motoru ile belirli bir miktar elektrik üretmek üzere elektrik jeneratörü döndürülürken, doğal gaz motorun egzoz gazları ve motor soğutma suyu vasıtasıyla ürettiği önemli miktarda faydalı atık ısının, plakalı ısı eşanjörleri kullanılarak sıcak suya buradan da sıcak havaya dönüşümü sağlanmaktadır. Böylece kış mevsiminde hastane binası ısıtma sistemindeki doğalgaz kazanlarına, yaz mevsiminde de hava soğutmalı soğutma gruplarına destek verilerek enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Bu çalışmada, hastane için projelendirilmiş trijenerasyon santralinin sistem yapısının özellikleri incelenmiş ve santralin kurulum, montaj ve devreye alma safhaları irdelenerek iş akış diyagramları oluşturulmuştur. Kojenerasyon/trijenerasyon sistemlerinin ekonomik bir şekilde çalışabilmesi için şebeke elektriği bağlantısı, yardımcı kazan ve elektrikle çalışan mekanik soğutma sistemlerinin maliyetlerinin karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, technoeconomic analysis of the trigeneration plant, which was established with the aim of using energy efficiency at a high level in a 300 bed public hospital to be built in Edirne province. Cogeneration, in its simplest form, is the simultaneous generation of energy from the same system in both electrical and heat forms. This combination gives more economic results than the two forms of energy being produced separately on their own. The trigenerator system, which is installed in the subject of the examination, is planned as gas engine. While the electric generator is being rotated to produce a certain amount of electricity with the gas engine, significant amounts of waste heat generated by the naturalgas engine through the exhaust gases and engine coolant are converted in to hot water from the hot water through the plate heat exchangers. Thus, naturalgas boilers in the heating system of the hospital building during the winter season and air cooling cooling groups in the summer are supported to save energy. In this study, the characteristics of the system structure of the projected triangulation plant for the hospital were examined and work flow diagrams were created by examining the phases of installation, installation and commissioning of the plant. In order for the cogeneration / trigeneration systems too perate economically, a comparison of the costs of mains electricity connection, auxiliary boiler and electrically operated mechanical cooling systems has been made.