Orman ve antropojenik step ekosistemlerinde çukur tuzaklarının karınca türlerini belirlemedeki etkinlikleri
Effectiveness of pitfall traps in determining the ant species of forest and anthropogenic steppe
- Tez No: 483505
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, Trakya Bölgesi'nde orman ekosistemi olarak seçilen Edirne- Lalapaşa-Doğanköy ve antropojenik step ekosistemi olarak seçilen Edirne-Merkez- Büyükismailçe köylerinde 5 farklı çukur tuzak (1,5cm çatı aralıklı çevre bozumlu, 1,5cm çatı aralıklı çevre bozumsuz, 3cm çatı aralıklı çevre bozumlu, 3cm çatı aralıklı çevre bozumsuz ve hipogeik çukur tuzak) kullanılarak toplanan organizmalar ve bunların yanısıra aynı alanlarda klasik el ile toplama yöntemiyle yakalanan karıncalar kullanılarak tuzak etkinlikleri araştırılmıştır. Tuzaklar ile elde edilen karıncalar dışındaki organizmaların filum, ordo, klasis ve familya, her iki yöntem ile elde edilen karıncaların ise tür düzeyindeki teşhisleri yapılarak faunistik ve ekolojik veriler elde edilmiştir. Çalışmayla 22 canlı grubu ve 56 karınca türüne ait 30.934 örnek elde edilmiştir. Bu örneklerin 26.230'u tuzaklardan, 4704'ü ise klasik el ile toplama yöntemiyle elde edilmiştir. Teşhis edilen karınca türlerinden 2'si (Solenopsis lusitanica Emery, Ponera testacea Emery) Türkiye karınca faunası için, 3'ü (Proformica striaticeps (Forel), Tetramorium flavidulum Emery, T. galaticum Menozzi) Trakya bölgesi karınca faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, trap efficiencies were investigated based on organisms collected with 5 different pitfall traps (trap with 1.5cm roof gap and environmental disturbance, trap with 1.5cm roof gap and no environmental disturbance, trap with 3cm roof gap and environmental disturbance, trap with 3cm roof gap and no environmental disturbance and hipogeic trap) and on ant specimens collected with classical hand collection method in a forest - Edirne-Lalapaşa-Doğanköy- and an anthropogenic step ecosystem -Edirne-Merkez-Büyükismailçe- in Thrace Region. Identifications of organisms in pitfall traps, excluding ants, were performed at Phylum, Order, Classis and Familia levels, those of all ants in both sampling methods were performed at species level and faunistic and ecological data were gathered. A total of 30.934 specimens were collected from 22 different organisms and 56 ant species. 26.230 of the total number were collected in traps and 4704 were obtained in classical hand collection method. Two of the ant species (Solenopsis lusitanica Emery and Ponera testacea Emery) are new records for Turkey and 3 (Proformica striaticeps (Forel), Tetramorium flavidulum Emery and T. galaticum Menozzi) are new records for Thrace Region ant fauna.