Işığa bağlı direnç ve LED kullanılarak yapılmış bir memristör emulatör devresi
A memristor emulator circuit made using LED and LDR
- Tez No: 483521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞAT MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Memristör yeni bulunan iki uçlu bir devre elemanıdır. 1971'de teorik olarak varlığı ortaya atılan, memristör gibi davranan bir sistemin bulunması 2008'de mümkün olmuştur. Memristörün kontrol, sinyal işleme, programlanabilir mantık filtreleme ve haberleşme elektroniği sistemleri vb. alanlarda yenilikler getirmesi beklenmektedir. Memristör,“hafıza”özelliğinden dolayı, yeni bellek yongalarının yapımında kullanılabilmektedir. Bu bellek yongalarının, çok az güç harcayacağı ve çok daha az yer kaplayacağı düşünülmektedir. Önemli bir diğer özelliği ise, sadece 1 ve 0 değerlerini taşıyan şu anki belleklerin aksine, ara değerlere de sahip olabilmesi ve buna bağlı olarak çoklu mantığa izin verebilecek olmasıdır. Günümüzde memristör ya da memristör gibi davranan iki uçlu devre elemanları sadece az sayıdaki üniversite ya da firmaların laboratuvarlarında bulunmaktadır. Bu elemanlar nano boyutta yapıldıklarından prototipini geliştirmek oldukça pahalıya mal olmaktadır. Bundan dolayı memristör emulatörleri günümüzde yaygınca kullanılmaktadır ve aktif araştırma sahasıdır. Çok farklı türde memristör emulatörleri literatürde mevcuttur. Bazıları analog bazıları mikrodenetleyici tabanlıdır. Literatürde ışık yayan tipte bir memristif sistemin bulunduğu da rapor edilmiştir. Bu yüksek lisans çalışmasında literatürde bir ilk olarak opapmlarla birlikte ışık yayan diyotlar ve ışığa bağlı direnç kullanarak analog bir memristör emulatörü yapılması amaçlanmıştır. Tasarlanan devrenin benzetimi ve deneyleri yapılarak iyi bir performans sergilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Memristor is a newly discovered bipolar circuit element. It was possible in 2008 to find a system that acted as a memristor, which was theoretically revealed in 1971. Memristors are expected to bring innovations in areas such as control, signal processing, programmable logic, filtering and communication electronic systems, exc. Due to its“memory”feature, the Memristor can be used to create new memory chips. It is thought that these memory chips will use very little power and occupy much less space. Another important feature is that, it does not only have only 1 and 0 values unlike current memories, it is possible to have intermediate values and to allow multiple variables depending on them. Bipolar circuit elements acting as memristors or memristors are only found in the laboratories of a few universities or companies. Since these elements are made in nano size, developing the prototype is costly. Therefore, memristor emulators are now widely available and actively investigating. There are many different memristor emulators in the literature. Some are analog, others are microcontroller based. It has also been reported that there is a light-emitting type of memristif system in the literature. In this work, as a first in the literature, it is aimed to make an analogue memristor emulator using opapms, light emitting diodes and light dependent resistor. It has been demonstrated that the designed unit performs well by performing simulations and experiments.