Açık işletmelerde makine performanslarının belirlenmesi
Determination of equipment performance in the open pit mines
  1. Tez No: 483578
  2. Yazar: PUREVBAT DAVAADOO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ANKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Açık işletmelerde kullanılan makine ve ekipmanlar, madencilik sektöründe en önemli kısımlardan biridir. İşletmelerde büyük kapasiteli makine ve ekipmanları kullandıkça operasyon maliyetler ve yatırım artmaktadır. Dolayısıyla artan maliyetleri azaltmak, kabul edilebilir sınırlar içinde tutmak gerekmektedir. Bu nedeniyle, arıza sebepleri belirlemek için analiz ve araştırma işleri sürekli yapmak gerekmektedir. İşletmelerde oluşan makine arızaları çoğunlukla zaman, para, emek ve performans kayıplarına yol açmaktadır. Bu tez çalışma kapsamında Moğolistanın Baganuur Linyit açık ocağında çalışan dragline, ekskavatör ve kamyonlara ait 3 ve 5 yıllık çalışma ve duruş zamanın verilerine bağlı olarak kabul edilen aylık arıza sayı ve arıza saatlari derlenmiştir. Regresyon analizinin desteği ile işletmede çalışan Dragline, Ekskavatör ve Kamyonlara ait verileri kullanılarak mekanik arıza nedenleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Machinery and equipments used for open pit mining are the most important parts in the mining sector. Operation cost increases more when giant machinery and equipments are used at mining sites. So it is utmost importance to keep operating cost at approved level or decrease it by constantly doing analysis and research works on damages and breakdowns for these giant machineries and equipments. These breakdowns and depreciations of machineries and equipments are waste of time, money and labor and main reason for low performance. In this graduation thesis I used three to five years of data from both operating and downtime for dragline, excavator and dump trucks that operating at Baganuur mining site. I've aimed to determine main reason for mechanical faults for dragline, excavator and trucks by using regression analysis.