Basic yellow 28 tekstil boyar maddesinin atık sulardan gideriminin incelenmesi
Investigation of removal of basic yellow 28 textile dimension from wastewater
  1. Tez No: 483598
  2. Yazar: ALI HAGHIGHATNIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL LAÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği ve Uygulamalı Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küresel ısınma, hızlı nüfus artışı ve buna parelel olarak artan endüstriyel tesislerle birlikte tatlı su kaynakları hızla tükenmektedir. Bu yüzden yeraltı ve yerüstü su kaynakları potansiyelinin korunması ve etkin kullanımının sağlanması için, su kirliliğinin önlenmesi çalışmaları gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Su kirliliğini oluşturan endüstriyel atık sular içerisinde tekstil, deri, kozmetik atık suları, içerdiği zararlı kimyasallar ve boyar maddeler nedeniyle bu atıklar üzerine sürekli araştırmalar yapılmasına neden olmuştur. Bu amaçla ucuz ve yaygın kullanılan adsorpsiyon yönteminden faydalanılarak smektit ağırlıklı yeni ve ucuz doğal bir adsorbent olan kırmızı kil üzerine Basic Yellow 28 (BY28) reaktif tekstil boyasının giderim çalışması yapılmıştır. Çalışmada BY28 giderimini etkileyen en önemli parametreler olan; denge süresi, başlangıç çözelti konsantrasyonu, pH, adsorbent miktarı ve sıcaklığın etkileri incelenmiş ve tartışılmıştır. Bu inceleme verilerinden faydalanılarak sulu çözeltilerde yaygın kullanılan adsorpsiyon izoterm modelleri, adsorpsiyon kinetiği ve adsorpsiyon termodinamiği de araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlardan, kırmızı kil üzerine BY28 adsorpsiyonunun Langmuir izotermine ve yalancı ikinci dereceden kinetik modeline uygun olduğu görülmüştür. Ayrıca adsorpsiyonun prosesinin endotermik ve kendiliğinden gerçekleşen bir olay olduğu tesbit edilmiştir. İncelenen parametreler, izoterm, kinetik ve termodinamik verilerden faydalanılarak, doğal kırmızı kilin endüstriyel atık olan BY28 gideriminde çok etkin ve ucuz bir adsorbent olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
With global warming, rapid population growth and parallel industrial facilities, freshwater resources are rapidly depleting. For this reason, in order to ensure the protection and effective use of underground and surface water resources potential, efforts to prevent water pollution which continues to increase day by day have been applied. In the industrial wastewaters that constitute water pollution, textile, leather, cosmetic wastewater, containing harmful chemicals and staining materials lead to continuous researches on these wastes. For this purpose, a cheap and widely used adsorption method for the removal of Basic Yellow 28 (BY28) reactive textile dye on a red clay which is a new, cheap, natural and smectite-weighted adsorbent; has been applied. In this study the most important parameters affecting the removal of BY28 like; equilibrium time, initial solution concentration, pH, the amount of adsorbent and the effects of temperature were investigated and discussed. Adsorption isotherm models, adsorption kinetics and adsorption thermodynamics have been investigated by using these data. From the results obtained, it has been found that adsorption of BY28 on red clay is compatible with Langmuir isotherm and pseudo second order kinetic model. It has also been discovered that the adsorption process is an endothermic and spontaneous event. By using the parameters such as isotherm, kinetic and thermodynamic data, in this study, it would possibly mentioned that natural red clay can be used as a very effective and cheap adsorbent for the removal of BY28 industrial waste.