Erzurum-Oltu havzasından temin edilen kırmızı kil üzerine malahit yeşili adsorpsiyonun incelenmesi
The study of malachite green absorption on natural laterite found in Erzurum-Oltu catchment area
- Tez No: 483597
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tekstil endüstrisinin faaliyetleri sonucu oluşan atık suların alıcı ortama deşarj edilmesi, insan ve diğer canlı türlerinin sağlığını etkileyen en önemli çevre kirliliği problemlerinin başında yer almaktadır. Bulundukları ortamlarda biriken tekstil boyaları, canlı yaşamı için toksik etkiler gösterebilmektedir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir tekstil boyası olan Malahit Yeşili, trifenil metan boyalarının grubuna dâhildir ve canlı hücreleri ile yaşayan dokular için sitotoksik (hücreye toksik şekilde etki edip hücreyi öldüren ya da fonksiyonunu durduran) bir maddedir. Bu çalışmada, Erzurum Oltu havzasından doğal olarak elde edilen ve ekonomik bir materyal olan kırmızı kilin, tekstil endüstrisi atık sularının kirliliğinin belirlenmesinde referans olarak kabul edilen Malahit Yeşili boyasının sulu ortamdan uzaklaştırılması için adsorban olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Doğal kırmızı kilin adsorpsiyon üzerine; temas süresi, pH, adsorban miktarı ve sıcaklık parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Adsorpsiyon sistemleri için adsorpsiyon deney verileri yardımıyla çizilen adsorpsiyon izotermlerinin uyumları incelenmiştir ve Freundlich modeline uygun olduğu bulunmuştur. Ayrıca adsorpsiyon verileri yardımıyla ΔG°, ΔH° ve ΔS° gibi termodinamik büyüklükler hesaplanmıştır. Sonuç olarak kırmızı kilin adsorplama kabiliyetinin oldukça yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Discharging the wastewater, resulting from the activities of textile industry, into the receiving environment is one of the foremost environmental problems affecting the Health of humans and other species. Textile dye, which can accumulate in the existing environment, can show toxic effects for bio life. 'Malachite Green', textile dye severely used in our country, is included in triphenylmethane dye group and it is cytotoxic (having toxic impact on cell and kill it or cease its function) a substance for bio life and living tissues. In this study; laterite, very economical material, which can be found in Erzurum-Oltu catchment area naturally, is getting examined as adsorbent in order aqueous medium to be naturalized from 'Malachite Green' which is admitted as a reference in terms of pollution of textile industry wastewater. Furthermore, the impact of parameters such as 'period of contact, pH, absorbent quantity, temperature' in terms of laterite upon adsorption. Consistency of adsorption isotherms have been examined under favour of adsorption test data in the interest of adsorption systems, and it has been identified that it is appropriate for Freundlich model. Moreover, by the help of adsorption data, several thermodynamic dimension such as ΔG°, ΔH° and ΔS°, have been calculated. Consequently, it has been observed that laterite adsorbability competence is considerably high.